Foto: se svolením NASA

NASA úspěšně dokončila misi Artemis I

Kosmická loď Orion se úspěšně vrátila zpět na Zemi. Modul se v neděli kolem 12:40 našeho času bezpečně zřítil do Tichého oceánu u mexického pobřeží Baja California. Mise Artemis I tak byla úspěšně dokončena.

Kapsle při návratu na Zemi dosáhla rychlosti přibližně 24 500 km/h, zatímco její tepelný štít vydržel neuvěřitelnou teplotu kolem 2 760 °C. Orion během 25,5 dne urazil vesmírem celkem 1,4 milionu kilometrů.

Při návratu do zemské atmosféry modul úspěšně provedl manévr „s přískokem“, při němž se ponořil do horních vrstev zemské atmosféry a před opětovným vstupem do ní se vznesl. Tento pohyb má pomoci kosmické lodi přistát na určeném místě.

Jakmile se kapsle dostala do výšky asi 7,4 km od zemského povrchu, došlo k vypuštění padáků, které jí pomohly zpomalit sestup do Tichého oceánu. Americké námořnictvo začalo krátce po dopadu s vyzvedáváním kosmické lodi. Celý proces trval několik hodin.

A co bude dál? Po návratu Orionu začne NASA procházet data, jež byla získána pomocí senzorů umístěných na figurínách na palubě, což jí pomůže se připravit na budoucí mise s lidmi. Druhá mise Artemis je naplánována na rok 2024. V rámci ní vyšle NASA skupinu astronautů na cestu kolem Měsíce. Až mise Artemis III, ke které by mělo dojít nejdříve v roce 2026, však vyšle lidi na povrch Měsíce.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.