Foto: se svolením NASA

NASA ve středu prozradí, co přivezla sonda OSIRIS-REx z asteroidu Bennu

NASA příští týden umožní veřejnosti nahlédnout pod pokličku tajemství, co ukrývá vzorek z asteroidu, který na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx. Živý přenos akce, na které budou podrobnosti odtajněny, je naplánován na středu 11. října dopoledne středoevropského času. Kapsle s horninami a prachem odebranými z povrchu Zemi blízkého asteroidu Bennu byla dopravena 24. září 2023 na poušť v Utahu a od té doby vědci pracují na prvních analýzách.

Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorek z Bennu již v roce 2020 a následující rok a půl strávila pozorováním asteroidu shora, než se v květnu 2021 vydala na cestu zpět k Zemi. Po dopravení na zemský povrch minulý měsíc byla nádoba převezena do texaského Houstonu, kde byla otevřena v Johnsonově vesmírném středisku NASA. Sonda OSIRIS-REx je stále ve vesmíru, nyní míří k asteroidu nazvanému Apophis pod novým názvem mise OSIRIS-APEX.

Stáří asteroidu Bennu se odhaduje na více než 4,5 miliardy let, což znamená, že materiál z jeho povrchu by mohl obsahovat vodítka ke vzniku Sluneční soustavy a k tomu, jak se na Zemi dostaly stavební kameny života. K radosti vědců se misi podařilo zachytit více materiálu, než kdokoli očekával. „Úplně nejlepší je, že materiálu je tolik, že jeho analýza trvá déle, než jsme očekávali,“ řekl Christopher Sneadr, zástupce vedoucího kurátora sondy OSIRIS-REx v NASA. S blížícím se živým přenosem se brzy dozvíme více o tom, co se v tomto materiálu zatím podařilo najít.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.