NASA vybrala místo přistání své sondy v roce 2021

Vědci agentury NASA vytipovali místo na Marsu, kde by v roce 2021 měla přistát nová výzkumná sonda. Podle dosavadních hypotéz vzešlých ze zkoumání satelitních snímků se pravděpodobně jedná o starou říční deltu a později oblast jezera, které se zřejmě nacházelo v kráteru. Výběr konkrétního místa je pro úspěch mise stěžejní, protože vzorky z něj by se mohly dostat na zem a být podrobeny dalšímu zkoumání.

Po povrchu Marsu by se měl pohybovat rover (speciálně upravené vozidlo), který bude nástupcem úspěšného vozítka Curiosity. To přineslo zprávy o stopě metanu a organického materiálu, což naznačovalo, že se na Marsu v minulosti mohla vyskytovat nějaká forma života.

Oblast známá jako kráter Gale, na níž by se měla nová mise zaměřit, byla podle odhadů vědců mnohem vlhčí, což by se mělo projevit také ve složení půdy. Právě voda a její historická přítomnost je jedno z hlavních témat současného výzkumu Rudé planety. Kráter, který bude předmětem zkoumání vznikl kdysi dopadem velkého asteroidu, je široký téměř 40 kilometrů a více než 480 metrů hluboký.

Nová sonda se stejně jako Curiosity bude pracovat především s geologickými vzorky. Nashromážděné vzorky by se tentokrát měly v rámci další mise dostat zpět na Zem. To umožní vědcům provést mnohem sofistikovanější analýzu, která pomůže pochopit více o historii Marsu.

Cesta nové sondy začne v roce 2020, kdy se na vrcholku rakety atlas vydá na oběžnou dráhu Země a odtud pak směrem k Marsu. V nejbližší době by na povrchu Marsu měl přistát také výzkumný robot InSight.

Zdroj: theverge.com