Zdroj: nasa.gov

NASA vypustí novou družici, jejím úkolem bude zkoumat stoupající hladinu moře

Změny klimatu, někdy souhrnně označované jako klimatická krize, jsou velkým tématem dneška. Údaje o tom, jak se mění teploty na Zemi, a jak to konkrétně ovlivňuje naše životní prostředí, shromažďuje mimo jiné i agentura NASA. A ta bude mít ve svém úkolu tento týden nového pomocníka. Bude jím nová družice Sentinel-6 Michael Freilich, která bude zaměřovat svou pozornost na změny ve světových oceánech. Její data by měla pomoci mimo jiné i zpřesňovat předpověď počasí.

Thomas Zurbuchen, vedoucí postava vědecké divize agentury NASA, shrnul její přinos trochu lapidárně do věty: „Nejlepší výhled na oceány z předních sedadel poskytuje vesmír.“ NASA svůj výzkum změn na planetě Zemi vede už déle než 30 let, a nová družice je tak dalším, vysoce přesným dílkem do komplikované skládačky.

Družice Sentinel-6 Michael Freilich je první z dvojice partnerských zařízení. Další podobné Sentinel-6B by mělo být vysláno přibližně za pět let Evropskou vesmírnou agenturou. Obě družice budou směrem k hladině oceánů vysílat elektromagnetické signály a měřit, za jak dlouho se vrátí. Díky tomu budou moci přesně změřit změny v pohybu hladin.

Nové vybavení družic dokáže registrovat i drobnější změny, a to i v malém prostoru a nedaleko pobřeží. Vědci z NASA doufají, že by se jim díky tomu mohlo dařit přesněji předpovídat bouře, které jsou faktorem ovlivňující kolísání hladiny. NASA bude také zjišťovat, jak dlouhodobé změny v oceánech ovlivňuji rybolov a lodní dopravu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.