NASA vysílá sondu ke Slunci, dostane se nejblíže, co kdy byl lidský výtvor

Vesmír je nehostinné a velmi studené místo, tedy alespoň tak si jej většina z nás představuje. První poučka platí, ta druhá však ne úplně všude a naopak jsou místa kde je vesmír nehostinné a velmi horké místo. O tom se přesvědčí i sonda Parker Solar Probe, kterou se chystá NASA vyslat směrem ke středu naší soustavy, aby díky ní získala nová data a poznatky o prostředí mezi námi a Sluncem, stejně jako o něm samotném. V nejbližším bodě bude plavidlo slunci vzdálené 40 milionů kilometrů, přičemž vzdálenost Země od Slunce je 149,6 milionů kilometrů.

Tak blízko jako Parker Solar Probe se ke Slunci ještě žádný lidský výtvor nedostal a mise, na kterou se nyní chystá, byla do nedávna považována za nemožnou. Část vesmíru, do které se sonda chystá vydat je mimo jiné plná drobných částic s vysokou energií, které dosahují teploty až 1,6 milionů °C. Nová sonda může nástrahy této oblasti překonat díky pokrokům v oblasti zpracování uhlíku, které umožnili vytvoření důmyslného energetického štítu, který celé zařízení ochrání.

Podle dosavadních údajů je okolí slunce, známé též jako sluneční koróna o tři řády teplejší než samotný povrch Slunce a zatím nevíme proč. Sonda se koróně přiblíží na 2 000 000 kilometrů a právě získání údajů o ní bude jedním z cílů celého projektu.

Kromě výzkumných cílů přímo ve vesmíru bude také vědce extrémě zajímat chování lodi samotné. Kromě výše zmíněného tepelného štítu bude mít loď důmyslný chladicí systém a speciální solární panely, které dokáží pracovat s obrovským množstvím energie i ve velmi vysokých teplotách. Panely budou pohyblivé a bude je možné úplně schovat do relativního bezpečí přímo v tělu sondy.

Zdroj: nasa.gov