Foto: se svolením NASA

NASA vyslala holografické lékaře do vesmíru

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že byl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) „holoportován“ tým zdravotnického personálu. Toho bylo dosaženo za pomoci kamery Microsoft Hololens Kinect a speciálně vytvořeného softwaru. Ten konstruuje a pak astronautům na vesmírné stanici odesílá vysoce kvalitní 3D modely lidí.

Uživatelé na oběžné dráze mohou své holografické protějšky nejen vidět, ale také slyšet a interagovat s nimi. Tato technologie není nová, ale ještě nikdy nebyla použita v tak náročném prostředí s uživateli, kteří by byli tak daleko od sebe.

Jedná se o zcela nový způsob komunikace na velké vzdálenosti,“ uvedl Dr. Josef Schmid, jeden z „holoportovaných“ chirurgů, ve svém prohlášení. „Navíc jde o zcela nový způsob průzkumu vesmíru, kdy jsme jako lidské bytosti schopni cestovat mimo planetu. Naše fyzické tělo tam není, ale my jako lidská entita tam bezesporu jsme.“

NASA uvažuje o využití této technologie pro nejrůznější situace, jako jsou lékařské a psychiatrické konzultace, návštěvy rodiny i pro případy, když by astronauti potřebovali technickou podporu. „Představte si, že můžete mít nejlepšího instruktora nebo konstruktéra obzvláště složité technologie přímo vedle sebe, ať už na ní pracujete kdekoli,“ dodává Schmid.

„Kromě toho plánujeme zkombinovat rozšířenou realitu s haptickou technologií,“ uvedl Schmid. Haptická technologie dokáže simulovat dotyk prostřednictvím vibrací nebo malých motorů. „Na zařízení tak můžete pracovat společně, podobně jako dva chirurgové při operaci,“ dodává Schmid.

Zdroj: www.pcgamer.com a www.space.com