Foto: Wikimedia Commons

NASA vytváří umělou inteligenci pro astronauty

NASA vyvíjí systém umělé inteligence, který astronautům umožní provádět manévry, experimenty a další komplexní úkony za pomoci rozhraní podobného chatbotu ChatGPT, uvedl The Guardian. “Cílem je, abychom se dostali do bodu, kdy budeme schopni mít konverzaci s vesmírnými plavidly. Ta nás budou upozorňovat na chybová hlášení nebo předávat důležité informace a poznatky,” řekla Dr. Larissa Suzukiová, která vystoupila na setkání IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) o vesmírné komunikaci nové generace. “Už to opravdu není jen sci-fi,” dodala.

NASA hodlá tento systém nasadit na své vesmírné stanici Lunar Gateway, která bude obíhat kolem Měsíce a poskytovat podporu misi Artemis. Systém umělé inteligence by využíval rozhraní v přirozeném jazyce, které by astronautům umožnilo vyhledat informace ohledně experimentů nebo provést manévr, aniž by předtím museli procházet složité příručky.

Dle NASA bude umělá inteligence spravovat různé systémy i ve chvílích, kdy nebude asistovat astronautům. Bude se tak starat o provoz vědeckých zařízení nebo o prioritizaci přenosu dat. Suzukiová například nastínila scénář, v němž by systém automaticky odstraňoval závady a neefektivitu přenosu dat a staral se i o další typy digitálních výpadků. “Nemůžeme poslat do vesmíru inženýra pokaždé, když nějaké z vesmírných vozidel vypadne z provozu nebo se nějak porouchá jeho software,” řekla.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.