Foto: se svolením NASA

NASA začala s realizací velkolepého projektu – jaderným energetickým systémem pro Měsíc a Mars

NASA a Ministerstvo energetiky Spojených států nyní přidělily tři zajímavé zakázky třem společnostem, které se zabývají návrhy řešení, jak na Měsíc dopravit jadernou energii. Konkrétně jde o společnosti Lockheed Martin, Westinghouse a IX. Ty mají nyní za úkol vyvinout štěpný energetický systém pro štěpení energie na povrchu Měsíce, což je myšlenka, kterou se NASA zabývá již nejméně 14 let.

Energetický systém pro štěpení energie by měl mít výkon 40 kilowattů a měl by být navržen tak, aby byl schopen na povrchu Měsíce fungovat nejméně 10 let. NASA doufá, že nový energetický systém bude na Měsíci testován již koncem tohoto desetiletí. Pokud bude celý projekt úspěšný, mohl by vést k tomu, že jaderná energie bude pohánět dlouhodobé mise na Měsíci a Marsu v rámci programu Artemis.

„Práce na těchto prvních návrzích nám pomůže položit základy pro nalezení zdroje energie při dlouhodobém pobytu lidí v jiných světech,“ uvedl v prohlášení Jim Reuter, zástupce administrátora NASA.

Na základě dvanáctiměsíční smlouvy bude společnost Lockheed Martin spolupracovat se společnostmi BWXT a Creare. Westinghouse se spojí s Aerojet Rocketdyne, zatímco IX (společný podnik Intuitive Machines a X-Energy) bude na návrhu spolupracovat s Maxarem a Boeingem.

Společnost Lockheed Martin byla v loňském roce jednou ze tří společností, které Pentagonská agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty vybrala pro vývoj kosmické lodi s jaderným pohonem. Ministerstvo obrany totiž rovněž usiluje o jaderné pohonné systémy pro kosmické lodě.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.