NASA zjistila, že asteroid Bennu chrlí do okolí materiál. Nikdo neví proč

Kosmická sonda OSIRIS-REx vyslaná NASA přinesla velmi zajímavá fakta o asteroidu, jehož výzkumu se věnuje od začátku prosince. Asteroid totiž není pouze nehybným kusem skály, jež pluje vesmírem, ale několikrát do svého okolí chrlil materiál. Bennu, jak se těleso, jež sonda zkoumá jmenuje, byl od prosince takto aktivní celkem jedenáctkrát.

Mise zaměřená na průzkum asteroidu Bennu probíhá již několik let. Samotná sonda OSIRIS-REx, odstartovala jeho směrem v roce 2016 a jejím cílem je mimo jiné přinést vzorek materiálu z nějž se hmota asteroidu skládá. Vědcům by průzkum jeho složení mohl více napovědět o raných fázích vývoje Sluneční soustavy.

Detailnější průzkum asteroidu ukázal několik významných překvapení. Jeho povrch je mnohem členitější, než se původně předpokládalo a pro sondu tak bude velmi těžké na něm přistát respektive se k němu přiblížit a odebrat vzorek. Druhým překvapením je ono nepravidelné chrlení materiálu do svého okolí. Sondě se doposud nepodařilo zjistit, co jej způsobuje.

Vědci dle pozorování asteroidu předpokládali, že je ho povrch je mnohem hladší a pro sondu a její manévr tím pádem mnohem přístupnější. Avšak ukázalo se že opak je pravdou a proces sběru vzorku nebude tak jednoduchý.

Samotný odběr materiálu bude v těsné blízkosti asteroidu provádět speciální robotické rameno, jež bude krátce poklepávat na povrch asteroidu a zároveň na něj vypouštět proud dusíku. To by mělo povrch asteroidu rozvolnit a umožnit sběr relevantního vzorku pro další průzkum.

Zdroj: nasa.gov