Foto: se svolením NASA

NASA zveřejnila fotografie, které ukazují místo přistání lodi Perseverance na Marsu

V únoru 2021 přistálo vozítko Perseverance po sedmiměsíční cestě na Marsu. Po cestě vesmírem i během nebezpečného sestupu jej chránil kuželovitý zadní plášť, zatímco padák se vzkazem „Dare mighty things“ (tedy „Troufněte si na velké věci“) ho zpomalil natolik, že mohl bezpečně přistát. Nicméně Perseverance se pochopitelně musel od těchto svých částí vzdálit, jakmile se vydal na pouť po rudé planetě.

Malý doprovodný autonomní vrtulník Ingenuity každopádně 19. dubna pořídil fotografie právě těchto trosek, které zůstaly na místě přistání. NASA se nyní podělila o snímky, které velmi zřetelně ukazují, jak to na místě vypadá.

Ian Clark z Jet Propulsion Laboratory (JPL) uvedl, že Perseverance měl dosud nejlépe zdokumentované přistání v historii. Fotografie Ingenuity však dokáží nabídnout ještě jiný pohled, který by mohl pomoci zajistit bezpečnější přistání budoucím sondám – například v rámci mise Mars Sample Return Lander, která vyzvedne vzorky, jež Perseverance nasbírá, aby je mohla poslat zpět na Zemi k analýze. Právě inženýři tohoto programu navrhli, jestli může Ingenuity pořídit fotografie trosek.

„Pokud [snímky] buď potvrdí, že naše systémy fungovaly tak, jak si myslíme, nebo poskytnou byť jen jeden soubor technických informací, které budeme moci využít při plánování návratu vzorků z Marsu, bude to úžasné. A pokud ne, snímky budou i tak fenomenální a inspirativní,“ vysvětlil Clark.

Na fotografiích jsou zachyceny zbytky zadního pláště, který se roztříštil po nárazu do povrchu Marsu rychlostí 78 km/h. NASA ale poznamenala, že ochranný obal pláště zůstal neporušený, stejně jako závěsná lana spojující plášť s padákem, který je nyní pohřben v hlíně. Vědci budou snímky analyzovat v následujících týdnech, aby stanovili konečný verdikt, který by mohl pomoci s plánováním příštích misí.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.