NASA zveřejnila nádherný snímek galaxie Sombrero
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) zachytil nádherný snímek galaxie Sombrero (jinak nazývané Messier 104 nebo M104). Při bližším zkoumání pomocí středního infračerveného spektra však galaxie Sombrero nevypadá jako známý mexický klobouk. Mnohem více připomíná lukostřelecký terč. Zářivý střed je přitom supermasivní černou dírou.
Díky vysokému rozlišení, které dalekohled pro střední infračervenou oblast (MIRI) nabízí, si můžeme detailně prohlédnout vnější prstenec, který je tvořen chuchvalci prachu. Na předchozích snímcích pořízených ve viditelném spektru se přitom tato oblast jevila jako hladká.
„Hrudkovitý charakter prachu“ poukazuje na přítomnost molekul obsahujících uhlík, tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky, které obvykle vypovídají o oblastech s formujícími se hvězdami. To je pravděpodobně i tento případ, ačkoli se předpokládá, že galaxie Sombrero není místem, kde se rodí hvězdy.
Na snímku MIRI je také vidět celá řada galaxií, které se nacházejí na pozadí a mají různé tvary a barvy. Astronomové se zabývají studiem těchto galaxií, aby určili, jak jsou daleko. Pokud jde o galaxii Sombrero, ta se nachází 30 milionů světelných let od Země hluboko v souhvězdí Panny.
Zdroj: engadget.com