Foto: se svolením NASCAR

NASCAR přestavil svůj první elektrický závodní vůz

Sportovní liga NASCAR představila o víkendu na pouličních závodech v Chicagu svůj první prototyp elektrického závodního vozu. Elektrický crossover za 1,5 milionu dolarů (tedy asi 35 milionů korun) byl vyvinut ve spolupráci se společnostmi ABB, Chevrolet, Ford a Toyota, aby upozornil na snahy o udržitelnost v rámci programu NASCAR Impact a ukázal, čeho jsou elektromobily schopny. Neznamená to, že NASCAR zatím upouští od závodních vozů na benzín, ale spíš se snaží zvýšit zájem fanoušků o elektrické závody.

Vedoucí oddělení udržitelnosti NASCAR Riley Nelson řekl agentuře AP, že tento program si klade za cíl představit elektrická vozidla a obecněji elektrifikaci v závodění jako něco žádoucího a dostupného. Prototyp, který řídil jezdec NASCAR David Ragan, má tři motory STARD UHP 6-Phase – jeden vpředu a dva vzadu. To vše je poháněno kapalinou chlazenou baterií o kapacitě 78 kWh. Podle NASCAR tato pohonná jednotka dokáže při nejvyšším výkonu generovat až 1 000 kW. Nové vozidlo je postaveno na upraveném podvozku Next Gen.

Plány NASCAR v oblasti udržitelnosti zahrnují přidání dobíjecích stanic pro elektromobily a přechod na 100% obnovitelnou energii na svých závodních tratích do roku 2028. Do roku 2035 chce dosáhnout nulových provozních emisí.

Zdroj: engadget.com