Zdroj: pixnio.com

Naše auto toho o nás může „vědět“ víc, než si myslíme

Pokud mluvíme o ochraně soukromí v digitální době, obvykle nás jako první napadnou mobilní telefony či počítače. Nejspíš jen málokdo by v tomto kontextu uvažoval například také o automobilech. Ovšem pravdou je, že systémy moderních vozů mají často přístup k citlivým údajům, mezi něž patří nejen údaje o poloze, ale i řada dalších dat.

Podle NBC News o nás moderní automobily shromažďují nemalé množství dat, které poté může využít například policie. Samozřejmě ne všechny vozy to umějí, pravdou však je, že čím je vozidlo novější a čím více funkcí má, tím větší je pravděpodobnost, že toho o svém majiteli také více „ví“.

Společnost BERLA Corporation, která se zabývá digitální forenzní analýzou automobilů, například uvedla, že dokázala zjistit jedinečná ID zařízení, která byla pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi připojena k systému automobilu. Kromě toho však byla schopna tímto způsobem zjistit také protokoly hovorů, kontakty a textové zprávy uložené na takovém zařízení.

BERLA Corporation však také přišla na to, že dokáže získat přístup i k informacím uchovávaným uvnitř interního počítače vozu, a zjistit tak například přesné údaje z GPS nebo to, kdy byly které dveře otevřeny.

K těmto údajům se však nedokáže dostat jen policie, ale hrozbou jsou také hackeři. NBC News uvádí příklad muže, který se naboural do vnitřního počítače vozidla své ex-přítelkyně a byl schopen nejen získat informace o jejím pohybu, ale dokázal vůz také dálkově ovládat (např. otevírat a zavírat okna).

Rozhodně tedy nejde o zanedbatelný problém a nad otázkou ochrany osobních údajů bychom se měli zamýšlet i při koupi nového vozu.

Zdroj: theverge.com