Foto: Unsplash

Návrh zákona prosazující zákaz TikToku prošel americkou sněmovnou

Návrh zákona, který by si mohl vynutit prodej nebo úplný zákaz TikToku, prošel sněmovnou jen několik dní poté, co byl poprvé představen. Sněmovna reprezentantů schválila toto rozhodnutí ve středu, a to se vzácnou shodou obou stran. Nyní se dostává do Senátu.

Pokud dojde ke schválení zákona, mateřská společnost ByteDance bude mít šestiměsíční lhůtu na prodej TikToku, pokud tak neučiní, bude čelit zákazu prodeje v amerických obchodech s aplikacemi. Přestože zákon Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act není zdaleka první snahou o vynucení zákazu nebo prodeje TikToku, podařilo se mu získat větší podporu mnohem rychleji než předchozím návrhům.

Opatření prošlo prvním procedurálním hlasováním ve Sněmovně reprezentantů minulý týden, a to pouhé dva dny po svém předložení. Návrh zákona se nyní přesune do Senátu, kde jeho schválen není tak jisté. Senátor Rand Paul prohlásil, že by návrh zákona zablokoval, zatímco ostatní zákonodárci rovněž váhají, zda jej veřejně podpořit.

Společnost TikTok označila návrh zákona za protiústavní a uvedla, že by poškodil tvůrce a podniky, které se na tuto službu spoléhají. „Doufáme, že Senát zváží fakta, vyslechne své voliče a uvědomí si dopad na ekonomiku, 7 milionů malých podniků a 170 milionů Američanů, kteří naši službu používají,“ uvedl mluvčí TikToku.

Proti návrhu zákona se postavila nejen řada uživatelů, ale také skupiny hájící svobodu projevu a digitální práva. Proti je také bývalý prezident Donald Trump.

Pokud by návrh zákona získal dostatek hlasů pro schválení v Senátu, prezident Joe Biden by jej podle svých slov podepsal. Jeho administrativa již dříve tlačila na společnost ByteDance, aby TikTok prodala. Úředníci tvrdí, že aplikace představuje riziko pro národní bezpečnost kvůli svým vazbám na čínskou společnost ByteDance. TikTok tato tvrzení opakovaně vyvrátil.

Zdroj: engadget.com