Foto: Pixabay

Neinstalujte Windows 11 z neoficiálních zdrojů, můžete si stáhnout velké množství malwaru

Nejnovější Windows 11 už je nějaký ten pátek venku, což s sebou samozřejmě nese i nárůst uživatelů, kteří si ho chtějí vyzkoušet. Pokud ale patříte mezi ně, dávejte dobrý pozor, odkud si novou verzi operačního systému stahujete. Rozhodně byste měli volit pouze oficiální zdroje, pokud tak totiž neučiníte, spolu s novým operačním systémem si totiž můžete do počítače zavléci malware.

O tomto nebezpečí informovala společnost Kaspersky. Ta přímo uvedla, že uživatelé, kteří k získání Windows 11 používají alternativní metody, se vystavují vysokému riziku, že si do počítače stáhnou i škodlivý software.

V tomto kontextu společnost hovoří zejména o jednom škodlivém souboru s názvem 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Podle názvu lze odhadnout, že obsahuje Windows 11 build 21996.1. Velikost tohoto souboru je 1,75 GB, což působí přirozeně. Nejdřív se soubor tváří jako normální instalátor, vedle něj ale běží i správa stahování. Pokud přitom přijmete nesmyslnou smlouvu, která je součástí „instalace“, do vašeho zařízení se dostane velké množství malwaru.

Jde přitom jen o jeden příklad z mnoha. A není divu. Ačkoli je systém Windows 11 uživatelům dostupný v programu Windows Insiders v kanálu Dev (samozřejmě bez malwaru), Microsoft velmi zvýšil systémové požadavky. Potřebujete procesor Intel osmé generace nebo AMD Zen 2 či novější. Lidé se staršími počítači proto hledají alternativní způsoby instalace. Ta přitom není nemožná, a pokud jste trochu zběhlí anebo si na internetu vyhledáte návod, určitě ji zvládnete také. Otázkou ale je, zda vám to za to stojí. Lepší variantou je jít oficiální cestou, a pokud není váš počítač dostatečně výkonný, mějte na paměti, že podpora Windows 10 končí až na konci roku 2025.

Zdroj: xda-developers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.