Foto: Wikimedia

Nejnovější lékařský objev společnosti Google DeepMind může pomoci k vývoji nových léků

Nová aktualizace softwaru AlphaFold společnosti Google by mohla vést k novým objevům ve výzkumu a léčbě nejrůznějších nemocí. Software AlphaFold od společností Google DeepMind a Isomorphic Labs (rovněž vlastněné společností Alphabet) již prokázal, že dokáže předpovídat skládání proteinů s působivou přesností. Software katalogizoval neuvěřitelných 200 milionů známých proteinů a podle Googlu miliony výzkumníků použily tato data k objevům v oblastech jako jsou vakcíny proti malárii, léčba rakoviny a jiné.

Znalost tvaru a struktury bílkoviny určuje, jakým způsobem bílkovina interaguje s lidským tělem, a umožňuje vědcům vytvářet nové léky nebo vylepšovat ty stávající. Nová verze AlphaFold 3 dokáže ještě více. Software umí modelovat i další důležité molekuly, včetně DNA, a dokáže také mapovat interakce mezi léky a nemocemi. Google nadto tvrdí, že tak činí s o 50 procent vyšší přesností než stávající modely.

„AlphaFold 3 nás posouvá dál než jen k proteinům a zahrnuje široké spektrum biomolekul,“ napsal výzkumný tým DeepMind společnosti Google na svém blogu. „Tento skok by mohl odemknout další transformační vědu, od vývoje biologicky obnovitelných materiálů a odolnějších plodin až po urychlení vývoje léků a genomického výzkumu.“

Před nástupem umělé inteligence mohli vědci studovat strukturu proteinů pouze pomocí elektronových mikroskopů a jiných složitých metod, jako je rentgenová krystalografie. Strojové učení zefektivňuje velkou část tohoto procesu tím, že využívá ve strukturách vzory rozpoznané na základě svého tréninku –často nepostřehnutelné pro člověka a naše standardní přístroje. AlphaFold 3 pak na barevné stupnici ukáže úroveň důvěryhodnosti své předpovědi, což umožňuje výzkumníkům zachovat přiměřenou opatrnost u výsledků, u nichž je méně pravděpodobné, že budou přesné. Modrá barva znamená vysokou míru jistoty; červená jistotu nízkou.

Zdroj: engadget.com