Nejpřesnější váha světa změří přesnou hmotnost jednotlivých buněk

Vědci z univerzity ETH Zurich, Basilejské univerzity a University College London vyvinuli speciální vědeckou váhu, která dokáže změřit přesnou hmotnost jednotlivých buněk v těle. Je to vůbec první váha, která zároveň sleduje hmotnost jednotlivých buněk i více buněk najednou v reálném čase.

Podle vynálezce váhy, biofyzika Martíneze Martína-Davida z univerzity v Curychu váha funguje tak, že se prostřednictvím mikroskopického prstu nabere buňka, která osciluje v relativní atomové hmotnosti a je stimulována intenzitu modulujícím modrým laserem. Frekvence pohybu buňky obsahuje informaci o její hmotnosti a pohyb mikroskopického prstu je detekován pomocí infračerveného laseru. Zařízení je schopné ve vysokém rozlišení sledovat změnu váhy na úrovni triliontiny gramu.

Zatím se „váha života“ používá k pozorování některých přírodních úkazů, např. k tomu, jak kolísá hmotnost buněk savců o 1–4 % v pouhých několika sekundách jako způsob regulace celkové hmotnosti organismu. Technologie také umožňuje manipulaci s jednotlivými buňkami, což vědci využívají např. pro nakažení jednotlivých buněk různými druhy virů s cílem vyvinout nové postupy při boji s nimi.

Podle Martína-Davida je přetrvávající otázkou biologie a medicíny to, jak buňky regulují svou hmotnost. „Pochopení těchto mechanismů je důležité proto, že mnoho chorob má souvislost se špatnou regulací buněčné hmotnosti. Naše znalost těchto mechanismů je ale stále velmi omezená, částečně i kvůli nedostatku vhodných technologií. Měření hmotnosti buněk má navíc velký potenciál pro vyvíjení nových diagnostických postupů v budoucnosti,“ doplnil výzkumník.

Tým vědců se o své poznatky podělil v prestižním vědeckém časopise Nature. Licenci k výrobě zařízení již získala švýcarská společnost NanoSurf AG.

 

Zdroj: digitaltrends.com, ethz.ch