Nejstarší urychlovač částic v CERNu slaví 60. narozeniny

Ačkoliv je CERN synonymem pro pokrok a moderní technologie jedná se o poměrně letitou instituci. To dokazuje i fakt, že nejstarší urychlovač částic, který byste v jeho prostorách nalezli slaví v těchto dnech kulaté šedesáté narozeniny.

Své uvedení do provozu oslavil Proton Synchrotron (PS) urychlením své první částice 24. listopadu roku 1959 a byl ve své době největším a nejvýkonnějším zařízením svého druhu na světě. Ačkoliv o tento primát už dávno přišel, dodnes je funkční a aktivně využívaný v experimentech. Vědci jej využívají především pro získávání částic jako jsou těžké ionty nebo protony pro další experimenty. Některé z nich probíhají přímo v zařízení Large Hadron Collider, největším urychlovači částic současnosti.

Komplex CERN byl založen v roce 1954 jako jedno z prvních zařízeních určených pro studium mírových možností částicové a jaderné fyziky. PS byl jedním z prvních projektů, které byly v rámci nově vzniklé instituce řečeny. Vědci se při jeho navrhování a stavbě nechali inspirovat při návštěvě Brookhaven National.

Není třeba dodávat, že se jedná o velice složité zařízení, jehož přesné nastavení trvalo vědcům téměř 10 let. Jeden z vědců, kteří byli v roce 1969 u toho vzpomíná, že se když začal urychlovač generovat správné hodnoty čímž se potvrdilo, že vše konečně funguje tak jak má, začal křičet, někdo jiný se smál a všichni si potřásali rukama.

PS dokáže poskytnout částicím kruhovou dráhu o celkové délce 628 metrů a udělit mu množství energie odpovídající 25 giga elektron-voltů. To zpřístupnilo vědcům zcela novou oblast fyziky vyšších energií, která pro ně byla do té doby nedostupná.

Nezbývá než popřát urychlovači Proton Synchrotron všechno nejlepší ke kulatým narozeninám a hodně urychlených částic do budoucna.

Zdroj: gizmodo.com