Největší panoramatická fotografie Prahy má 500 gigapixelů, město pro ni připravuje speciální expozici

V rámci probíhajícího festivalu Maker Faire byla návštěvníkům představena řada nezvyklých atrakcí. Jednou z nich byla i doposud největší a nejdetailnější fotografie Prahy, která byla vyfocena z vrcholu věže Staroměstské radnice, který je za běžných okolností nepřístupný, avšak pomohlo lešení, které tam bylo postavené díky rekonstrukci. Fotoaparát byl během focení dokonce umístěný na stativu pět metrů nad špičkou radnice.

Fotografie má formát 360° a pořídil ji fotograf Jeffrey Martin ve spolupráci se společností Fujitsu. Místo klasické 360° kamery byl pro pořízení této fotografie využit klasický fotoaparát a speciální stativ, díky čemuž má výsledná fotografie rozlišení 500 gigapixelů. Fotoaparát díky motoru a programu snímal fotografie řádek po řádku. Pro dobré zachycení detailů byl použit objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Výsledkem bylo zachycení 8000 fotografií, z nichž každá měla rozlišení 50 megapixelů.

„Tady skutečná práce teprve začala. Bylo zapotřebí projít všechny fotografie a začít je skládat do obří mozaiky. Práci mi komplikovaly hlavně jiné světelné podmínky v různých dnech focení. Některé fotografie se pak ve velké rychlosti špatně zaostřily a bylo zapotřebí je nahrazovat,“ řekl Jeffrey Martin o mravenčí práci. „Dřív jsem pracoval na starší stanici, a to bylo značně frustrující. Neměla dostatečný výkon a při přiblížení z celkového náhledu na detailní přechod dvou fotografií jsem si mohl jít udělat kávu. Nová stanice Fujitsu CELSIUS se 128 GB RAM a extrémně rychlými disky tento problém naštěstí vyřešila, což se nedá říct téměř o žádné další pracovní stanici na světě.“

Výsledná fotografie vystavená na Maker Faire je vytištěná na ploše s výškou tři metry a délkou třicet metrů, a tvoří vnitřní obvod kruhu. V současnosti Pražské úřady uvažují o jejím trvalém vystavení v oblasti Stromovky. Kromě fyzické podoby je možné si fotografii detailně prohlédnout i ve formátu pro VR brýle.