Některé chytré vířivky ve Velké Británii mají díru v zabezpečení, hackeři je mohou snadno ovládnout

Prvky chytré domácnosti dokáží být praktickými a šikovnými společníky, důležité však je dbát na jejich zabezpečení. Řídící systém většiny z nich komunikují s internetem a v případě chyb v jejich zabezpečení není pro hackery problém je napadnout a zcela ovládnout.

Jak ukázali počítačoví odborníci ve Velké Británii, některé chytré vířivky a vany, které jsou k dostání na tamním trhu, právě vážnými nedostatky v zabezpečení svých systémů trpí. Přímo během jedné z vánočních televizních show pod dohledem kamer ukázali, jak jde několika jednoduchými kroky bezpečnostní opatření obejít a následně měnit teplotu vody, program čerpadla nebo vnitřní osvětlení. Nepotřebovali k tomu přitom nic jiného než obyčejný laptop. Navíc také dokáží přesně zjistit umístění konkrétní vany.

Skupina Balboa Water Group (BWG), která má aplikaci ve správě se zavázala k vytvoření robustnějšího bezpečnostního systému, který by měl neoprávněnému přístupu zabránit. Update systému by podle oficiálního vyjádření měl být k dispozici do konce února.

Společnost BWG vydala oficiální zprávu, ve které se omluvila všem vlastníkům jejích spotřebičů a vyjádřila také překvapení nad tím, že během pětileté existence její aplikace a celého systému neobjevili chybu její experti a nikdo ze zákazníků nehlásil problémy.

Pen Test Partners, bezpečnostní společnost, která průzkum provedla varovala, že vany a vířivky nemusí ani zdaleka být jedinými snadno napadnutelnými elektrickými spotřebiči v domácnostech. Svůj průzkum prezentovali během Vánoc právě proto, že mnoho lidí ve Velké Británii dostane chytré spotřebiče připojené k internetu. Aplikace řady z nich (zvláště těch levnějších) mohou mít bezpečnostní mezery. Bezpečnost přitom nebývá hlavním prvkem, jemuž se při výběru chytrých spotřebičů zákazníci věnují. To přitom může být fatální.

Zdroj: bbc.com