Některé krávy ve Velké Británii jsou připojené k 5G síti, Cisco na nich testuje zemědělství budoucnosti

Příchod 5G sítí je po celém světě doprovázen řadou marketingových akcí, kdy je označení 5G využíváno jako zaklínadlo, ačkoliv se nejedná o plnohodnotné sítě páté generace. Existují však i projekty, které se na první pohled zdají být naprosto neuvěřitelné, a přesto jsou pravdivé. Řekli byste například, že jedněmi z prvních uživatelek připojených k 5G síti budou krávy?

Agentura Reuters přinesla tento týden informaci o tom, že společnost Cisco testuje infrastrukturu pro možné celosvětové zavádění sítí páté generace. Na tom by nebylo nic překvapivého, kdyby si Cisco jako jeden z testovacích subjektů nevybralo krávy. Jedná se totiž o testování možnosti využití 5G signálu v různých průmyslových odvětvích, včetně zemědělství.

Cisco testuje 5G signál na třech různých venkovských lokalitách. Některé krávy na pastvinách tam byly vybaveny speciálními obojky a ušními implantáty, které v reálném čase monitorují zdravotní stav zvířat.

Tyto systémy pomáhají farmářům sledovat, kde jejich stádo je a jak se chová, a navíc umí komunikovat s automatickými dojicími systémy. Krávy se dokáží naučit samy chodit do dojicích stanic. Systém, který má kráva na sobě, umožní její přesnou identifikaci a poskytne informace o aktuálním zdravotním stavu. Zároveň je systém schopný změnit polohu zdířek sacího mechanismu tak, aby co nejlépe a nejpohodlněji padl na vemeno konkrétní krávy.

Podle zemědělců, kteří s tímto systémem nově pracují, se ukazuje, že i v zemědělství je místo pro tento druh komunikačních technologií a zavedení spolehlivých vysokorychlostních datových sítí může znamenat revoluci i v tomto oboru lidské činnosti.

Zdroj: reuters.com