Německá univerzita byla v důsledku kyberútoku nucena vydat osobně desítky tisíc hesel

Resety hesel jsou obvykle prostou záležitostí s přímočarým postupem, ne tak ale pro německou Univerzitu Giessen. Ta se totiž stala obětí kyberútoku, v jehož důsledku si každý z 38 tisíc studentů musel či ještě musí osobně vyzvednout papír s novým heslem.

Toto řešení však vytvořilo problém – velmi dlouhé fronty. Aby se dlouhé čekací doby zkrátily, škola se rozhodla vytvořit časový harmonogram vydávání hesel. Univerzita podle svých slov k neobvyklé proceduře musela přistoupit proto, že je členem výzkumné sítě, která uplatňuje přísná bezpečnostní pravidla. V důsledku toho se musí řídit zákonnými požadavky, které zajišťují, že nová hesla se dostanou do rukou skutečného vlastníka a ne někoho jiného.

Škola musela kvůli incidentu, který se udál před několika dny, vyřadit z provozu internetové a e-mailové systémy. Podle jí najatých bezpečnostních odborníků systémy napadl blíže neurčený druh malwaru, který se mohl rozšířit na windowsové počítače zaměstnanců.

K zastavení hrozby proto univerzita začala vydávat USB disky schopné po připojení k počítači provést antivirový sken. V této souvislosti poznamenala, že má připravených 1200 „flešek“ ke spuštění „druhé vlny“ skenů, která by měla pomoci malware zlikvidovat.

Studenti byli antivirových kontrol prozatím ušetřeni – jejich počítače univerzita připojila k oddělené síti, když se útok začal šířit.

 

Zdroj: pcmag.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.