Německo zakázalo prodej dětských chytrých hodinek

Německo zakázalo prodej dětských chytrých hodinek – považuje je za sledovací zařízení. Stejný osud dříve potkal i „internetovou“ panenku s názvem My Friend Cayla.

Telekomunikační regulátor vyzval rodiče, kteří svým dětem takové hodinky pořídili, aby je zničili. Podle bezpečnostního experta Kena Munra ze společnosti Pen Test Partners může být rozhodnutí zásadní pro osud dalších zařízení s připojením na internet.

„Nedostatečně zabezpečená chytrá zařízení jsou častou příčinou narušení soukromí. Je opravdu znepokojivé, pokud se to týká dětských hodinek – vlastně GPS sledovacích zařízení –, které mají pomáhat zvyšovat bezpečí dětí,“ sdělil Munro stanici BBC.

Dodal, že aplikace pravidel z oblasti ochrany soukromí není v tomto případě přiměřená a že umožní výrobcům prodávat nedostatečně zabezpečená zařízení. Z toho prý budou těžit ti, kdo jsou v tomto ohledu již nyní laxní.

V prohlášení regulátor uvedl, že proti některým společnostem nabízejícím dětské chytré hodinky na internetu již podnikl příslušná opatření. Podle něj mohou rodiče přes aplikaci nepozorovaně poslouchat děti v prostředí mimo domov, což z hodinek činí „neautorizovaný vysílací systém“. Podle průzkumu, který si nechal zpracovat, se hodinky používaly i k „odposlouchávání“ učitelů během vyučování.

Dětské hodinky jsou zařízení zaměřená na děti ve věku zhruba od 5–12 let a nejen v Německu se prodávají ve velkém množství. Mimo to, že fungují jako GPS lokátor, mají obvykle omezené telefonické funkce a nastavují se a ovládají pomocí zmíněné aplikace na smartphonu. V říjnu organizace na ochranu spotřebitelů Norwegian Consumer Council oznámila, že některé dětské hodinky (např. od společnosti Gator) mají slabiny v zabezpečení, protože přenášejí a uchovávají data bez šifrování.

 

 

Zdroj: bbc.com, pcmag.com