Německý umělec naboural systém Google Map, stačil mu k tomu vozíček plný smartphonů

Hackování může mít různou podobu i účel. Ačkoliv si můžeme hackera představit jako člověka sedícího u počítače (představa o temném sklepení přežívá snad jen ve filmech), může vypadat úplně jinak. Například jako muž, který za sebou ulicemi Berlína táhne vozík plný chytrých telefonů. A přesně tak se chová německý akční umělec Simon Wecker.

Jeho na první nepochopitelná činnost má jednoduchý cíl, obelstít systém mapového systému společnosti Google. Jejich systém totiž využívá svůj přístup k mobilním telefonům uživatelů a jednoduše je počítá. Pokud se jich na daném úseku silnice objeví více, a navíc se pohybují pomalu, vyhodnotí to řídí systém jako dopravní zácpu, kterou pro své uživatele označí v mapových podkladech. Místo dopravní zácpy to však může být také nenápadný muž, který táhne 99 zapnutých telefonů na malém vozíku.

Google Mapy patří k nejpoužívanějšímu navigačnímu systému na světě, a to hned z několika důvodů – dokáží se propojit s chytrými hodinkami a dalšími zařízeními, jsou bezplatné a především předinstalované v každém chytrém telefonu, jenž využívá operační systém Android. Ačkoliv existují přesnější systémy zaměřené na dopravu – jako například populární Waze vlastněný taktéž společností Google, Google Mapy jsou stále oblíbenější a Google pracuje na jejich neustálém zlepšování a přidávání služeb.

Simon Wecker poukazuje svým projektem na to, že mobilní mapy, které každý nosíme v kapse už nejsou pouhými plány cest. Jedná se o samostatný virtuální svět, který však má přesahy do našeho světa běžného. Na těchto mapách jsou závislé služby jako Airbnb, Uber nebo třeba Tinder, a mapy se tak stávají jedním z nejmocnějších nástrojů, které mají technologické společnosti k dispozici, a je dobré si to uvědomit.

Zdroj: simonweckert.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.