Foto: www.eldagsen.com

Německý umělec odmítl ocenění poté, co jeho snímek vytvořený umělou inteligencí získal prestižní fotografickou cenu

Jak informoval server PetaPixel, dílo nazvané The Electrician (Elektrikář) od Borise Eldagsena získalo první cenu v kreativní kategorii v soutěži Sony World Photography Awards pořádané Světovou fotografickou organizací, a to i přesto, že snímek nebyl pořízen fotoaparátem. Eldagsen následně cenu odmítl se slovy: “Umělá inteligence není fotografie. Přihlásil jsem se […], abych zjistil, zda jsou soutěže připraveny na to, aby se do nich mohly přihlásit snímky s umělou inteligencí. Nejsou.”

Eldagsenův snímek je součástí série nazvané PSEUDOMNESIA: Falešné vzpomínky, která má evokovat fotografický styl 40. let 20. století. Ve skutečnosti se však jedná o “falešné vzpomínky na minulost, která nikdy neexistovala, kterou nikdo nefotografoval.“ Tato díla byla upravena více než 20 až 40krát prostřednictvím generátorů obrázků umělé inteligence, kombinujících techniky inpaintingu a outpaintingu.

Eldagsen vysvětlil, že při tvorbě oceněného snímku využil svých letitých zkušeností fotografa a působil v roli ‘režiséra’, přičemž generátory umělé inteligence byly jeho ‘spolutvůrci’. Přestože je dílo inspirováno fotografií, uvedl, že návrh do soutěže přihlásil, aby ukázal, že to ve skutečnosti fotografie není. “Účastí v soutěžích chci docílit toho, aby si organizátoři uvědomili tento rozdíl a vytvořili samostatné soutěže pro snímky generované umělou inteligencí,” řekl.

Eldagsen cenu odmítl se slovy: “Kolik z vás vědělo nebo tušilo, že byl obrázek vygenerován umělou inteligencí? Snímky vytvořené umělou inteligencí a fotografie by si neměly konkurovat v takovéto soutěži. Jsou to odlišné entity. Umělá inteligence není fotografie. Proto cenu nepřijmu.”

Krátce poté byla fotografie z výstavy i z webových stránek soutěže odstraněna a organizátoři se k věci zatím nevyjádřili. Eldagsen skutečně odcestoval do Londýna, aby se ceremoniálu zúčastnil, a dokonce vystoupil na pódium, aby osobně přečetl prohlášení.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.