Německý úřad na ochranu dětí a mladistvých se bude zabývat loot boxy
Německý úřad na ochranu dětí a mladistvých se bude zabývat tím, jestli loot boxy ve hrách naplňují znaky hazardní hry. Bude vycházet kromě jiného ze studie vypracované Hamburskou univerzitou.
Podle deníku Welt citovaného webem gamesindustry.biz existuje nezanedbatelná šance, že úřad sáhne k zákazu, protože studie prý uvádí, že stále více her dnes obsahuje prvky gamblingu. Jak jsme před časem informovali, nelichotivou pozornost si loot boxy vysloužily v souvislosti s titulem Star Wars Battlefront II z loňského listopadu, kdy se společně se systémem progrese v multiplayeru ocitly pod palbou ostré kritiky. Odpor vůči loot boxům a údajně nedomyšlenému a nespravedlivě nastavenému multiplayerovému systému byl nakonec tak velký, že vydavatel hry EA jej musel dočasně odstranit a slíbil přepracovat, přičemž loot boxy se do něj podle některých zpráv ani nemusejí vrátit – alespoň ne v původní podobě.
Německo není první zemí, která se na loot boxy zaměřila. Jak jsme také psali, belgické úřady již minulý rok prověřovaly, jestli tento placený herní prvek nemá blízko k hazardu a případně ho ve hrách zakázat. I britská Komise pro hazardní hry dala najevo, že se jí loot boxy nepozdávají – podle ní totiž „pomáhají stírat rozdíl mezi hrami a gamblingem.“ Věcí se zabývala i Austrálie nebo americký stát Havaj. Nikde však loot boxy zatím zakázány nebyly.
Wolfgang Kreissig, předseda zmíněného německého úřadu, se pro Welt vyjádřil v tom smyslu, že je dost dobře představitelné, že loot boxy porušují stávající německé zákony na ochranu dětí a mladistvých. Pokud úřad dospěje k závěru, že loot boxy jsou ve skutečnosti „hazardní hrou ve hře“, mohly by být v Německu hry s tímto prvkem přímo zakázány. Verdikt se očekává již v březnu.
Zdroj: gamesindustry.biz