Nemocným cukrovkou pomůže v orientaci unikátní asistent Cukrovka Bot

Diabetici v České republice získali tento týden nového unikátního pomocníka. Je jím asistent Cukrovka Bot, vyvinutý společností IBM ve spolupráci s Diabetickou asociací České republiky. Se svými uživateli dokáže tento program komunikovat prostřednictvím otázek a odpovědí přímo v reálném čase. Jeho hlavním cílem je stát se pro nemocné a jejich bezprostřední okolí zdrojem informací o nemoci jako takové.

“Zahájili jsme diskusi s Diabetickou asociací České republiky o tom, jak nejlépe podpořit pacienty s diabetem v České republice technologiemi IBM, a zjistili jsme, že lékaři – specialisté na diabetes pracují na obsahu pro pacienty. Nicméně pro širokou veřejnost je velmi obtížné se orientovat v tomto komplexním portfoliu informací,” zdůraznila Kristina Kosatiková z oddělení Corporate Citizenship v IBM Česká republika.

Stovky tisíc pacientů v České republice, kteří byli doposud odkázáni na doporučení svých lékařů, mají nyní zcela nový informační zdroj, který dokáže zpracovat mnoho otázek týkajících se diabetu, typů cukrovky, komplikací a následků diabetu, stravovacích návyků, častých známek a symptomů diabetu a mnoho dalších. To vše 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. “Cukrovka Bot” byl vyškolen špičkovými českými lékaři, kteří spolupracují v Diabetickou asociací České republiky.

V jádru programu je kombinace nástrojů IBM Watson Assistant a Watson Assistant Workbench. Díky tomu dokáže program se svým uživatelem hovořit přirozeným jazykem, což usnadňuje pochopení složitého tématu, jakým onemocnění cukrovkou může být.

Zdroj: tisková zpráva