Foto: Unsplash

Nepodařený start lodi Starship způsobil požár v texaském státním parku

V dubnu uskutečnila společnost SpaceX po řadě odkladů první zkušební let své kosmické lodi Starship. Ačkoli se raketa odlepila od země, několik minut po startu byla kvůli problémům záměrně zničena. Výbuchem se nyní zabývají federální úřady, nepodařený start totiž vedl k požáru o rozloze 3,5 hektaru na území národního parku.

Trosky rakety, kterou podle SpaceX museli po selhání mise z bezpečnostních důvodů vyhodit do vzduchu, se nacházely na stovkách akrů půdy. Vyšetřovatelé zdokumentovali přítomnost trosek na přibližně 385 akrech v areálu společnosti SpaceX a v národním parku Boca Chica. Vyšetřovatelé poznamenali, že nenašli důkazy o uhynulých volně žijících zvířatech v důsledku incidentu.

FAA prozatím společnosti SpaceX zakázala start další lodi Starship. Kosmická společnost musí nejdříve prokázat, že důsledky výbuchu již nijak neovlivňují veřejnou bezpečnost a okolí. To mimo jiné zahrnuje také odstranění trosek z citlivých stanovišť, provedení průzkumu volně žijících živočichů a vegetace a zaslání zprávy několika federálním úřadům. FAA zajistí, aby společnost SpaceX splnila všechna požadovaná opatření.

I když se společnosti SpaceX podaří obavy federálních úřadů zmírnit, dalšího startu lodi Starship se dočkáme až poměrně za dlouho. Nejsilnější kosmická raketa Super Heavy totiž zničila svou startovací rampu. Záběry ukázaly, že střepiny dopadly na nedalekou pláž, a dokonce zasáhly dodávku vzdálenou stovky metrů od místa startu. Podle FAA se naštěstí nikomu nic nestalo.

Zdroj: engadget.com