Foto: se svolením Neuralink

Neuralink je podle Muska příliš pomalý, nabídl spolupráci konkurenční společnosti, která mozkové čipy již testuje na lidech

Majitel SpaceX a generální ředitel Tesly Elon Musk je nespokojen s pomalým pokrokem společnosti Neuralink, kterou spoluzaložil a jež pracuje na implantovatelném rozhraní mezi mozkem a strojem. Tyto práce přitom probíhají již od roku 2016, prozatím však bez zásadních úspěchů.

Zatímco dříve společnost demonstrovala svůj pokrok tím, že předvedla opici makaka ovládajícího kurzor ve hře Pong, testy na lidech prozatím nezahájila. A to přestože již v roce 2019 oznámila, že v roce 2020 požádá o schválení. Nicméně až v lednu letošního roku začala společnost hledat ředitele klinických zkoušek, který by dohlížel na testování na lidech. K tomu však zatím nedošlo a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zatím nesdělil, jak daleko je společnost Neuralink v procesu získávání povolení.

Muskovi ale nyní došla trpělivost a podle agentury Reuters Musk oslovil konkurenční společnost Synchron, aby s ní projednal možnou spolupráci. Není jasné, jakou dohodu Musk nabídl – zda spolupráci nebo finanční investici – a agentura Reuters rovněž uvedla, že dohoda ještě není jistá, jelikož se Synchron ještě nerozhodl, zda Muskovu nabídku přijme.

Proč si Musk vybral zrovna společnost Synchron? Důvod je jasný – tato společnost totiž v červenci oznámila, že poprvé v USA implantovala své rozhraní mozek-počítač do motorické kůry lidského pacienta. Lékaři v newyorské nemocnici Mount Sinai West tak učinili v rámci studie společnosti COMMAND, jejímž cílem je prověřit bezpečnost implantátu Synchron u pacientů s těžkým ochrnutím. Společnost rovněž dokončila studii v Austrálii, v níž bylo u čtyř osob zjištěno, že i po roce nošení a používání implantátu nevznikly žádné komplikace.

Stejně jako společnost Neuralink i společnost Synchron doufá, že poskytne lidem s omezenou pohyblivostí možnost ovládat zařízení, jako jsou chytré telefony a počítače, a to jednoduše pomocí mysli.

Zdroj: engadget.com