Neurologický Hackathon pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, vyhrál projekt chytré boty

Praha o uplynulém víkendu hostila 17 mezinárodních týmů, které se mezi sebou utkali v rámci přátelského klání Neurological Hackathon. Jejich společným cílem bylo, během 24 hodin vyvinout projekt (nebo alespoň jeho koncept), který reálně pomůže v každodenním životě pacientům postiženým roztroušenou sklerózou.

Úkolu se ujalo celkem 70 hackerů ze 14 zemí světa, kteří na jeho řešení intenzivně pracovali v prostoru HubHub v Paláci ARA. Ze sedmnácti projektů vybrala porota tvořená organizátory, mentory a odborníky na roztroušenou sklerózu vítěze. Stal se jim projekt NovaSol pětičlenného týmu Data Gardeners.

„Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změny chůze. V současné době je k tomuto účelu k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Navrhli jsme diskrétní samonabíjecí senzor, který je umístěný ve vložce boty a je propojený s mobilní aplikací. Přesně měří parametry chůze a data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může lépe může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu Data Gardeners.

Na dalších místech se umístily projekty Consistent Video Walk Diagnosis od týmu Fluffy Capybara, tedy nástroj pro analýzu pohybu pacienta a Bridge, který umožňuje lékařům na dálku sledovat cvičební režim pacientů.

Uplynulý ročník Hackathonu řešil reálné problémy, s nimiž se ve svém životě potýkají pacienti s roztroušenou sklerózou. Tou jen v České republice podle odhadů trpí 15 až 18 tisíc lidí a postihuje nejčastěji ženy ve věku 20-40 let. Bohužel u mnoha pacientů způsobuje nemoc v průběhu 10-20 let závažnou invaliditu. Pražský Hackathon byl první akcí svého druhu, která v Evropě tuto nemoc řešila.

Zdroj: tisková zpráva