Foto: Unsplash

New York žaluje Hyundai v souvislosti s krádeží vozů

Na začátku roku se na TikToku rozšířila virální výzva, takzvaná „Kia Challenge,“ v které uživatelé zveřejňovali návodná videa, která ukazovala, jak lze některá vozidla Hyundai jednoduše nastartovat za pomocí obyčejného USB kabelu.

Výsledkem šíření „Kia Challenge“ byl podle zástupců města New York bezprecedentní nárůst počtu krádeží vozidel Hyundai a Kia. V prvních čtyřech měsících roku 2023 byl zaznamená nárust o celkem 660 % ve srovnání s předchozím rokem. Zastupitelé New Yorku tvrdí, že „Kia Challenge“ nevedla jen k většímu počtu krádeží, ale i k dalším bezpečnostním problémům, včetně bezohledné jízdy a násilných potyček mezi zloději a majiteli vozidel. To vše poté vedlo ke zhoršení bezpečnosti ve městě a k nadměrnému zatížení policejních zdrojů.

Minulý měsíc společnost Hyundai souhlasila s tím, že zaplatí 200 milionů dolarů za urovnání hromadné žaloby, která vznikla v reakci na virální TikTokovou výzvu. Dohoda slibovala vyplatit přibližně 145 milionů dolarů americkým majitelům vozů Hyundai a Kia, kterým byly vozy odcizeny nebo poškozeny při pokusu o krádež. Tímto finančním vyrovnáním však celá záležitost neskončila. Město New York totiž nyní oznámilo, že automobilku žaluje za nedbalost.

Konkrétně město automobilku obviňuje z toho, že se rozhodla „obětovat veřejnou bezpečnost ve prospěch zisku“ tím, že v některých amerických modelech vozů Kia a Hyundai nebyly vestavěny běžné technologie zabraňující krádeži. Podle New Yorku se jednalo konkrétně o imobilizéry, kterými jsou vybavena všechna vozidla Hyundai a Kia prodávaná na evropských a kanadských trzích, kde je tamní předpisy výslovně vyžadují.

Zdroj: www.engadget.com