wikimedia.org

Newyorkská elektrárna využívá přebytečný proud k těžbě kryptoměn

Elektrická energie je alfou a omegou dnešní civilizace, přesto s ní neumíme efektivně zacházet. Protože se spotřeba elektřiny během dne mění a zároveň není možné výkon většiny elektráren dynamicky regulovat, vzniká velké množství přebytečné elektřiny. Tu bohužel není možné efektivně využívat, nepočítáme-li zvláštní případy, jakými jsou například přečerpávací elektrárny.

V Newyorské elektrárně na zemní plyn přišli se inovativní myšlenkou – proč nevyužívat přebytečný elektrický proud na těžbu kryptoměn? Provozovatel elektrárny Greenidge Generation se spojil se společností Atlas Holdings zaměřující se na těžbu kryptoměn a společnými silami vytvořily systém, který spotřebovává přebytečný elektrický proud k těžbě bitcoinů. Ten dokáže vytěžit průměrně 45 000 dolarů denně, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Svou spolupráci charakterizují obě společnosti jako vítězství pro elektrárnu i komunitu stojící za společností Atlas Holdings. Jimy vytvořený systém dokáže generovat zisk z jinak zbytečné komodity, pomáhá vytvářet nová pracovní místa i zvyšovat státní daňové příjmy.

Podobné řešení ale nebude zřejmě mít širší využití. Nemůže fungovat u všech druhů elektráren. Problém je i samotné generování Bitcoinu, které může být nestabilní a může se stát, že přes veškerý vynaložený výkon bude zisk velmi nízký. V případě příliš mnoha velkých hráčů na poli bitcoinové těžby by mohlo dojít k propadu cen. Podle svých tvůrců se stanovený systém hodí pouze pro elektrárny na zemní plyn.

Přebytečná elektrická energie tak stále zůstává velkým problém, který snad pomůže vyřešit rozvoj energetických článků.

Zdroj: engadget.com