Foto: Wikimedia

NFT Melanie Trumpové porušují směrnice NASA

Melania Trumpová vydala svou nejnovější kolekci nenahraditelných tokenů (NFT), tentokrát s tematikou velké historické události, a to slavné fotografie astronauta NASA Buzze Aldrina kráčejícího po měsíčním povrchu. Nicméně NASA neschvaluje použití svých snímků pro NFT.

Bývalá první dáma vydala kolekci NFT Apollo 11 pouhý jeden den před 54. výročím mise Apollo 11. Limitovaná edice sběratelských tokenů se jmenuje Man on the Moon a stojí 75 dolarů. Obsahuje také vložený zvukový soubor, který sběratelé odemknou při nákupu.

NFT Man on the Moon využívá jeden z nejikoničtějších snímků z mise NASA na Měsíc, při níž 20. července 1969 přistáli na měsíčním povrchu dva astronauti. Snímek pořídil velitel mise Neil Armstrong a zachycuje Aldrina u nohy lunárního modulu Eagle na povrchu Měsíce.

Snímky NASA obecně nejsou chráněny autorskými právy a jsou poskytovány k použití pro vzdělávací nebo informační účely. Vesmírná agentura však v případě NFT stanovila jasnou hranici. Ve svých Pravidlech pro žádosti o merchandising vesmírná agentura uvádí: „NASA neschvaluje žádné žádosti o merchandising zahrnující nenahraditelné tokeny (NFT), protože nejsou v souladu s kategoriemi produktů, které má agentura schváleny pro merchandising.“ V nařízeních o merchandisingu se rovněž opakuje další odsouzení používání obrázků NASA pro NFT, a to s odkazem na pokyny vesmírné agentury pro používání médií, v nichž NASA jasně uvádí: „NASA si nepřeje, aby její obrázky byly používány pro tyto účely.“

Ačkoli si NASA toto použití výslovně nepřeje, není jasné, zda s nastalou situací NASA může něco udělat, protože její snímky jsou veřejným majetkem.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.