Foto: Wikimedia commons

NFT prvního tweetu Jacka Dorseyho se nedaří prodat

Sina Estavi, kupce nezaměnitelného tokenu (NFT) prvního tweetu spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho řekl, že se mu token „možná nikdy nepodaří prodat“ poté, co obdržel řadu nízkých nabídek. Estaviovi bylo za token nabídnuto něco málo přes 6 200 dolarů (139 tis. Kč) což je asi 0,2 % z částky 2,9 milionu dolarů (přibližně 65 milionu Kč), kterou za token původně zaplatil.

Tweet s nápisem „just setting up my twttr“ byl poprvé zveřejněn v březnu 2006 a Dorsey jej loni vydražil pro charitativní účely. Estavi koupil tweet ve formě NFT v březnu 2021. Estavi, jako kupující, obdržel certifikát digitálně podepsaný a ověřený Jackem Dorseym, a spolu s tím i metadata původního tweetu. Tato data obsahují informace, jako je čas zveřejnění tweetu a jeho textový obsah.

O NFT se mluví jako o digitální formě sběratelských předmětů. Tokeny však nemají žádnou vlastní hmotnou podobu a odborníci varovali, že se jedná o rizikovou formu investice.

Estavi řekl BBC, že tweet „možná nikdy neprodá,“ pokud neobdrží dostatečně „vysokou nabídku.“ Nespecifikoval však jak vysoká by měla být. „Když jsem loni tento NFT kupoval, jen velmi málo lidí znalo pojem NFT. Teď říkám, že tento NFT je Mona Lisa digitálního světa. Je jen jeden a už nikdy nevznikne žádný podobný,“ uvedl Estavi. „Po letech si lidé uvědomí hodnotu tohoto NFT,“ dodal. „Mějte to na paměti.“

Zdroj: bbc.com