Nissan proměnil svůj „sporťák“ na auto na dálkové ovládání

Automobilka Nissan proměnila svůj sportovní vůz R35 GT-R na „autíčko“ na dálkové ovládání v životní velikosti, které k řízení používá ovladač ke konzoli PS4. Chce tak oslavit vydání nového dílu slavné závodní série Gran Turismo Sport, plánované na 18. října.

Japonský výrobce aut použil ve vozidlu označeném GT-R /C servomotory a čtyři robotická zařízení, aby bylo možné řízení, akceleraci, brzdění a řazení ovládat na dálku. Díky šesti palubním počítačům je RC model nestandardní velikosti schopen aktualizovat ovládání stokrát během jedné sekundy a lze jej ovládat na vzdálenost lehce přes 1,6 km.

Nadějný britský automobilový závodník Jann Mardenborough, který je nejmladším vítězem závodu GT Academy z roku 2011, si tentokrát vyzkoušel řízení vně auta. Ovládal je z vrtulníku, letícího nízko přímo za ním, takže ovládání bylo podstatně jednodušší. Ve vrtulníku měl k dispozici malou pomoc v podobě senzoru a displeje na kokpitu, který zobrazoval aktuální rychlost auta.

Na dálku ovládané vozidlo dosáhlo úctyhodné průměrné rychlosti téměř 122 km/h, přičemž nejvyšší zaznamenaná rychlost činila 210 km/h. Nejrychlejší kolo zajelo za minutu a 17,47 sekundy. Úctyhodné je to proto, že řidiči za volantem běžných závodních vozů jezdí průměrnou rychlostí zhruba jen o 11 km/h vyšší. Vrtulník prý měl jisté problémy stíhat jeho tempo, pro jistotu tak bylo auto jištěno dvěma nezávislými bezpečnostními systémy, kdyby nad ním „řidič“ v kterékoli chvíli ztratil kontrolu.

Mardenborough o nevšední jízdě prohlásil, že taková příležitost se naskytne jednou za život. Podle jeho slov si nikdy předtím nemyslel, že se jednou takto spojí „jeho“ dva světy – videoherní se skutečným. Odezva při ovládání prý byla ještě „atmosféričtější“, než očekával.

 

Zdroj: techspot.com, kmen.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.