Nissan testuje robotickou kachnu, mohla by pomoci zemědělcům při pěstování rýže

Kachny mají v asijském zemědělství své pevné místo. V řadě zemích fungovali jako součást ekosystému rýžových polí, svým pohybem vířily vodu, trhaly stonky plevele a jejich trus byl pro rostliny ideálním hnojivem. V 21. století není praxe jejich chování na velkých farmách příliš častá a podle názoru řady odborníků kachny chybí.

Japonští vědci proto přišli s alternativou, která je, jak se na Zemi vycházejícího slunce sluší a patří, robotická. Svého kachního robota vyvinula společnost Nissan, která jej testuje v prefektuře Yamagata v severovýchodním Japonsku. Zatím není jasné, jestli se jedná o prototypového robota, který vznikl pouze z iniciativy svého tvůrce, nebo o budoucí byznysový projekt.

Robot Aiogamo je pojmenován podle plemene kachny, která byla na rýžových polích chována. Není o mnoho větší než pták, jimž je inspirován, což mu dává možnost manévrovat v systému kanálů na rýžových polích. Díky čtvercovému tvaru by si jej pozorovatel mohl na první pohled splést s inteligentním vysavačem. Jeho váha nepřesahuje kilogram a půl, což je důležité k tomu, aby dokázal plavat na vodě. Po ní se pohybuje díky dvojici rotačních kartáčů.

Svými funkcemi dokáže nahradit Aiogamo původní kachny, víří vodu čímž jí okysličuje a zabraňuje usazení plevele. Jedná se o unikátní spojení tradičního přístupu k zemědělství s novou technologií.

Zdroj: theverge.com