Foto: se svolením Rijksmuseum

Nizozemské muzeum zveřejnilo nejdetailnější kopie slavných obrazů, zájemci si je mohou prohlédnout zdarma

Počítáte se mezi milovníky umění? Pokud ano, pak by vás mohla zaujmout novinka, kterou zveřejnilo Rijksmuseum v Amsterdamu. To totiž podle svých slov zpřístupnilo zdarma online „největší a nejdetailnější fotografie uměleckých děl“.

Jako příklad uvádí sken mistrovského díla Rembrandta van Rijna Noční hlídka z roku 1642, který je v současné době předmětem rozsáhlého výzkumného a restaurátorského projektu nazvaného Operace Noční hlídka. V originále přitom obraz měří úctyhodných 363 x 437 cm.

Nizozemské muzeum zveřejnilo také ohromující technické detaily skenu – ten se skládá z 8 439 jednotlivých fotografií pořízených 100megapixelovým fotoaparátem Hasselblad H6D 400 MS. Ke kontrole autentičnosti barevnosti a ostrosti jednotlivých snímků byly použity neuronové sítě a systém umělé inteligence pomohl tyto fotografie také spojit do jediného obrazu. Výsledkem je 717 gigapixelový snímek o velikosti 5,6 terabajtu, kde každý z jeho pixelů zobrazuje oblast o velikosti pouhých 5 mikrometrů původního obrazu.

Divák si tak může obraz přiblížit natolik, aby zpozoroval neuvěřitelné detaily obrazu, mezi něž patří například mikrotrhliny. Pro milovníky umění je to pravděpodobně ještě lepší zážitek, než vidět obraz naživo, jelikož v galerii přiblížení k obrazu na tak malou vzdálenost není možné. Jde tedy o ideální materiál pro nejrůznější badatele. Zároveň sken poslouží také ke zkoumání toho, jak obraz stárne – bude totiž možné porovnat současný stav s tím, který nastane za několik let.

Na stránkách muzea jsou však k vidění dvě verze obrazu Noční hlídka. Obraz totiž v historii prošel proměnou – konkrétně v roce 1715 byl oříznut, aby se vešel na místo v amsterodamské radnici. Nicméně právě tyto chybějící segmenty byly v loňském roce obnoveny na základě kopie původního obrazu ze 17. století, kterou vytvořil Gerrit Lundens.

Sken Noční hlídky ve vysokém rozlišení si můžete prohlédnout zde, verzi s chybějícími stranami zde. Na stránkách muzea se však nachází i další umělecké skvosty, například 10gigapixelový sken obrazu Johannese Vermeera Dívka s perlou.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.