Foto: redakce

Nokia uskutečnila první telefonní hovor s využitím prostorového 3D zvuku

Společnost Nokia oznámila, že uskutečnila vůbec první zvukový a obrazový hovor s využitím 3D prostorového zvuku. To je velký úspěch, protože všechny telefonní hovory jsou v současné době uskutečňované prostřednictvím mobilní sítě jsou monofonní, tzn. bez prostorového zvuku.

Hovor byl uskutečněn prostřednictvím mobilní sítě pomocí kodeku IVAS (3GPP Immersive Video and Audio Services), který umožňuje lidem slyšet „prostorový zvuk v reálném čase“. Pro nezasvěcené: prostorový zvuk se rozdělí do více kanálů, aby zněl, jako by přicházel z různých směrů. Tato technologie se stala poměrně populární ve streamování hudby.

Kodek IVAS je součástí chystané aktualizace sítí 5G s názvem 5G Advanced. Tato aktualizace údajně nabídne vyšší rychlost a lepší energetickou účinnost. 5G Advanced také umožní prostorové volání, ale podle agentury Reuters bude trvat několik let, než tuto službu začnou nabízet mobilní sítě.

Jedinou potenciální překážkou je, že kodek IVAS umožní prostorový zvuk pouze v chytrých telefonech s alespoň dvěma mikrofony (ačkoli to je dnes většina z nich). Nokia není jedinou společností, která se snaží rozšířit využití prostorového zvuku. Audible nyní nabízí prostorový zvuk u vybraných titulů a podcastů a Netflix nedávno tuto technologii přinesl do stovek televizních pořadů a filmů.

Zdroj: www.engadget.com