Note 9, Galaxy Watch a Galaxy Tab S4 – vyzkoušeli jsme na vlastní kůži

Neuplynulo ani 24 hodin, od oficiálního představení nového telefonu Samsung Galaxyx Note 9 a chytrých hodinek Galaxy Watch a měli jsme možnost vyzkoušet si obě zařízení na vlastní kůži – je vidět, že společnosti Samsung na českém trhu opravdu záleží. Kromě obou výše zmíněných zařízení jsme si mohli vyzkoušet také nový tablet Galaxy Tab S4. Chytrý reproduktor Galaxy Home bohužel k dispozici nebyl a není zatím jisté, jestli a kdy se dostane na český trh.

Note 9

Hlavní hvězdou celé akce byl jednoznačně chytrý telefon Galaxy Note 9. Na první pohled je velmi podobný svému předchůdci. Rozměry a váha jeho těla jsou přibližně stejné, narostla pouze úhlopříčka displeje díky tomu, že se Samsungu podařilo zúžit horní a dolní proužky.

Kdo by čekal nějakou zásadní revoluci ve výbavě telefonu, byl by asi zklamaný, přesto Samsung přidal do nového telefonu několik vylepšení, která jej posouvají o krok blíže k dokonalosti. Samsung prezentoval svá zařízení z kategorie Note jako mobilní kancelář a právě v tomto ohledu udělal Note 9 nejpodstatnější pokrok.

Nejpraktičtější změnou je zvýšení kapacity baterie z 3 300 mAh na 4 000 mAh. Při praktických testech dokázal Note 9 přehrávat smyčku videa se zvukem 16 hodin v kuse a baterie se dostala z plného nabití na 30 procent kapacity. K tomu Note samozřejmě podporuje rychlé a také bezdrátové nabíjení. Další významnou změnou je úložiště, nevyšší verze Notu 9 bude kromě 8 GB operační paměti mít i 512 GB úložného prostoru a na konci srpna slíbil Samsung dodat na trh paměťovou kartu o velikosti 512 GB. Zvláště milovníci 4K videa jistě ocení celkovou kapacitu jednoho terabajtu, kterou může nový Note touto cestou dosáhnout.

Vylepšení se dočkalo i pero S Pen. To nově podporuje komunikaci s telefonem prostřednictvím technologie Bluetooth Low Energy (BLE). Je napájeno z malého kondenzátoru umístěného přímo v peru a jeho kapacita vydrží na půl hodiny práce, po vložení zpět do telefonu se nabije za 40 vteřin. Výhodou oproti klasickým bateriím potom je, že časem neztrácí svou kapacitu.

Nový systém komunikace umožňuje využívat S Pen jako dálkovou spoušť pro fotoaparát, dálkový ovladač pro hudbu a videa nebo pro ovládání prezentací. Dosah signálu pera se pohybuje kolem 8 metrů. Technologie komunikuje v jiném pásmu než klasický BT. Díky tomu není nutné mít na telefonu zapnutý Bluetooth. Pero jsme si vyzkoušeli a je s ním opravdu zábava.

Od vydání telefonů řady Galaxy S8 umožňují vlajkové lodě Samsungu připojení k monitoru a přechod na desktopové prostředí pomocí stanice DeX. Tu Note 9 nepotřebuje, neboť on sám je DeXem, stačí mu pouze redukce z jeho konektoru USB-C na HDMI. V režimu DeX je možné pracovat v oknech, tak jak to známe z prostředí Windows. Telefon je navíc během toho možné využívat jako touchpad, nebo jej nechat v režimu mobilního telefonu a využívat veškeré jeho další funkce. Díky těmto vylepšením se Note 9 opět o něco posunul k tomu být skutečně dokonalou mobilní kanceláří do kapsy.

Vylepšení se mimo jiné dočkal i fotoaparát, který využívá proměnlivé clony, která umožňuje získat dokonalé přizpůsobení se míře světla. Systém umělé inteligence v automatickém režimu dokáže rozpoznávat fotografované objekty a přizpůsobovat nastavení fotoaparátu tak, aby byly snímky s nimi co nejlepší. Dokáže také v reálném čase detekovat mrknutí až u 10 tváří na fotografii, upozorňovat na rozmazání fotografie nebo nečistotu na čočce.

Na našem trhu se bude Note 9 prodávat od 24. srpna a bude k dispozici ve dvou barevných variantách – černé a modré (se žlutým S Penem). Do budoucna bychom se mohli dočkat i dalších barevných variant. Speciálně pro český trh přichází Samsung se speciálním balením, které kromě telefonu Note 9 obsahuje ještě chytré hodinky Gear S3 Frontier.

Note 9 spadá, tak jako všechny telefony nejvyšší řady od modelů S8 výše, do speciálního exkluzivního záručního servisního programu společnosti Samsung. Díky němu je během záruky garantovaná oprava telefonu do jedné hodiny přímo v servisu. Pro zákazníky, pro něž je originální servis obtížně dopravně dostupný, nabízí Samsung svoz telefonů a opravu v řádu několika dní. Po tuto dobu je zákazníkovi zapůjčen přesně ten telefon, na který je zvyklý.

Měli jsme také jako jedni z prvních vyzkoušet betaverzi Androidové verze hry Fortnite. Tu je možné také streamovat na externí monitor. Lépe se však hraje přímo na telefonu. Hráli jsem asi pět minut a musíme uznat, že konverze na operační systém Android se Epic Games dle prvních dojmů opravdu vydařila.

Galaxy Watch

Druhou novinkou jsou hodinky Galaxy Watch. Ty se oproti svým předchůdcům liší větší velikostí baterie a vylepšením ochranného sklíčka. Na českém trhu budou dostupné ve třech variantách, lišících se velikostí ciferníku a barvami.

Hodinky působí na první pohled velmi bytelně, během krátkého testu na prezentaci jsme se přesvědčili o tom, že umí vše, co mají chytré hodinky současnosti umět. Skvěle komunikují s telefonem, mají bohatou nabídku sportovních funkcí a dokáží monitorovat zdraví.

Pro český trh bude zatím dostupná pouze varianta s Blue Tooth připojením k telefonu. Hodinky LTE, které umožňují vlastní připojení k mobilní síti, zatím nemají v ČR podporu. To se však může do budoucna změnit. Galaxy Watch se začnou v ČR prodávat 7. září.

 

Galaxy Tab S4

Poslední novinkou, kterou Samsung představil je tablet Galaxy Tab S4. U něj proběhla asi nejzásadnější změna v nové verzi systému, která podporuje rozhraní DeX. A to nejen při připojení k externímu monitoru pomocí USB-C – HDMI redukce tak jako Note 9, ale i na displeji tabletu.

Kdo má raději práci s okny, kterou zná z operačních systémů notebooků a stolních počítačů, může jej využít i na tabletu Tab S4. Pokud k tomu připočteme podporu kancelářských aplikací a speciálního pouzdra, jehož součástí je klávesnice, dokáže Tab S4 nahradit pro běžnou kancelářskou práci notebook. Mezi prostředími lze kdykoliv přepínat. Tab S4 je navíc vybaven svým vlastním stylusem S-Pen, který pomáhá přesné práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.