Foto: se svolením Apple

Nová aktualizace AirTagů má zabránit jejich zneužití ke sledování osob

 

Poté, co se objevilo několik případů, kdy uživatelé AirTagy zneužívali ke sledování osob, oznámil Apple v únoru, že do zařízení zavádí několik změn, které mají usnadnit jeho lokalizaci.

Jednou z přislíbených změn je výrazné zesílení zvuku, který AirTag vydává, aby jej bylo možné “snadněji najít”. Jak uvádí server MacRumors, technologický gigant tuto funkci přidal do nejnovější aktualizace firmwaru zažízení, která vyšla v úterý.

Společnost Apple sice zveřejnila, co aktualizace do sledovacího zařízení přidává, nezmínila se ale o tom, že funkce bude uživatelům zpřístupněna na etapy. Podle MacRumors obdrželo aktualizaci v úterý pouze jedno procento uživatelů, do 3. května ji obdrží 10 % uživatelů a do 9. května 25 % uživatelů. Zavádění nové aktualizace by mělo být dokončeno do 13. května.

Podle Motherboard ukazují policejní údaje, že začátkem letošního dubna bylo na 50 případů, kdy došlo k pronásledování osob. Zpravidla se jednalo o ženy, které oznámily čin poté, co obdržely notifikaci na svůj iPhone nebo slyšely výstražné zvuky, které prozradily, že je někdo sleduje pomocí zařízení AirTag. To sice není nijak zvlášť velké číslo, ale naznačuje, že případů, kdy jsou sledovací zařízení zneužita ke sledování osob, přibývá. Ve snaze zabránit tomu, aby se zařízení stalo nástrojem stalkerů, společnost Apple slíbila ještě několik ochranných funkcí. Například by se mělo uživatelům zobrazovat varování, že používání zařízení ke sledování druhých osob je trestné. Společnost také aktualizuje technologii přesnějšího vyhledávání, aby byly nové iPhony schopny zobrazit směr a vzdálenost neznámého AirTagu.

Zdroj: engadget.com