Nová aplikace může pomoci s odhalením rakoviny

Rakovina slinivky břišní je jednou z nejtěžších a nejhůře rozpoznatelných forem rakoviny. K jejímu odhalení dojde většinou až když je nemoc v neléčitelném stádiu. Jedním ze symptomů, kterým se tato nemoc projevuje je zvýšená hladina bilirubinu v krvi, který podobně jako žloutenka způsobuje změnou barvy očního bělma.

Tato změna nemusí být lidskému oku vůbec patrná, avšak technika ji dokáže zaznamenat. Toho se rozhodli využít odborníci z univerzity ve Washingtonu a vyvinuli aplikaci BiliScreen, která je schopná pomocí fotoaparátu telefonu pořídit snímky lidského oka a barevně je porovnat. Pokud by došlo, byť jen k nepatrným změnám, aplikace na to upozorní a doporučí vyhledat příslušné odborníky.

Aplikace dokáže z fotky vyextrahovat oční bělmo, a to pak pixel po pixelu zkoumá a porovnává hodnotu jeho barvy. Celý výsledek nakonec vyhodnotí. Aplikace pracuje s umělou inteligencí a principem strojového učení.

Ve Washingtonu v současnosti testují dvě zařízení, které by měly aplikaci pomoci při různých světelných podmínkách. Prvním z nich jsou papírové brýle s barevnými vzorky na obrubách, druhým potom plastová krabička vytištěná na 3D tiskárně. Během testů dosáhla měření hladiny bilirubinu pomocí mobilního telefonu a krabičky nebo brýlí téměř 90procentní úspěšnosti, při srovnání s krevními testy, což je velmi dobrý výsledek.

Výsledek svého bádání představí tým z Washingtonu 13. září ve svém příspěvku na konferenci Ubicomp 2017.

Zdroj: washington.edu