Zdroj: play.google.com

Nová aplikace Night Vision dokáže z ToF senzoru některých telefonů vytvořit provizorní kameru pro noční vidění

Technologie využívaná ve fotoaparátech mobilních telefonů jde neustále kupředu. Nejlepším příkladem jsou některé nové funkce – za všechny můžeme jmenovat například nedávno objevenou kontroverzní funkci jednoho ze senzorů telefonu OnePlus 8 Pro, pomocí níž bylo možné „vidět“ pod tenké oblečení.

Nyní přišla řada i na uživatele telefonů Samsung Galaxy S20+, Note 10+, S10 5G, Huawei P30 Pro a Honor View 20, kteří mohou vyzkoušet novou aplikaci Night Vision, která umožňuje prohlížet si předměty ve tmě pomocí nočního vidění. Stojí za ní vývojář Luboš Vonásek, které chytře využil ToF senzor, jenž je běžnou součástí řady smartphonů.

ToF (Time-of-Flight) má totiž tu skvělou vlastnost, že dokáže určit vzdálenost mezi dvěma objekty. Senzor vysílá do prostředí infračervené světlo a tyto – běžným okem neviditelné – paprsky se odrazí od objektů, a poté jsou zachyceny senzorem. Díky tomu lze nejen získat obraz, ale určit i vzdálenost objektů od senzoru. ToF se proto využívá například při odemykání telefonu pomocí rozpoznávání obličeje či pro tvorbu tzv. bokeh efektu, kdy dochází k rozostření pozadí za foceným objektem.

Vonásek při vývoji uvedené aplikace použil data z tohoto senzoru k vytváření virtuálních 3D modelů, které dokážou zobrazit okolí podobně, jako bychom se na ně dívali pomocí nočního vidění. Aplikace pro Huawei P30 Pro a Honor View 20 se objevila již dříve, nově se nyní přidaly telefony Samsung Galaxy S20+, Note 10+ a S10 5G, které zobrazují objekty s vyšší kvalitou, která však přesto není nikterak závratná (u modelu S10 5G jde o 240×180 px, u S20+ a Note 10+ o 320×240 px), ale oproti Huawei či Honor mají nižší dosah (a to zhruba od 1 do 4 metrů).

Majitelé zmíněných telefonů si mohou aplikaci Night Vision / ToF Viewer stáhnout z Obchodu Google Play. Je ale potřeba připomenout, že pomocí této aplikace nelze pořizovat fotografie, rozhodně však jde o zajímavý experiment.

Zdroj: xda-developers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.