Nová řada stavebnic Lego Hidden Side nabízí spolupráci s rozšířenou realitou

Stavebnice Lego vždy vynikala v tom, že prostřednictvím množství malých kostiček umožňovala dětem (ale často i dospělým) vytvářet velké věci. Samotná stavba byla však většinou pouze polovinou zábavy, tou druhou potom bylo vymýšlení příběhů, které postavičky ve světě Lega prožívají. Designéři stavebnic dávali impulzy a zbytek byl na těch, kdo si hrají.

Lego jako stavebnice si drží svou pozici jedné z nejprestižnějších značek hračkářského průmyslu již několik desetiletí, což se daří především díky tomu, že sleduje aktuální trendy. A právě snaha porozumět potřebám malých uživatelů vedla designéry při vývoji nové řady stavebnic Lego, jež má podtitul Hidden Side. Ta je první sérií stavebnic Lego, v níž se dánská společnost rozhodla spojit sílu kostiček a rozšířené reality.

Příběh viděný skrz telefon

Celkem osm nových stavebnic zavede hráče do prostředí městečka Newbury, kde se začínají dít podivné věci. Hlavními hrdiny příběhu jsou youtubeři Jack a Parker. Ti vidí prostřednictvím svých telefonů věci, které ostatní obyvatelé města nevidí. A právě to je propojuje s těmi, kdo si se stavebnicemi Lego Hidden Side opravdu hrají. Stačí přes speciální aplikaci zapnout rozšířenou realitu a naskenovat stavebnici.

Každá ze stavebnic skrývá duchy, k nimž je nutné se interakcí se stavebnicí propracovat a následně je ve zběsilém souboji porazit. O poraženém duchovi se pak hráč dozví nové informace a je o krok blíže k souboji s velkým bossem, kterého všechny lokace (stavebnice) mají.

Lego ve stavebnicích Hidden Side spojuje dvě populární témata, tedy youtubering a lehkou formu hororu nebo lépe řečeno strašení. To spolu s možností využít nové technologie posouvá zážitek z hraní zase o kousek dál.

Technika neničí prostor pro fantazii

Lego je oceňováno především pro schopnost dát svým majitelům kreativní hru a pro možnost tvoření vlastních příběhů. Dobré je, že rozšířená realita tuto funkci neničí, spíše naopak. Příběh není vyprávěn nijak do hloubky a umožňuje tak rozvoj vlastních scénářů a fantazie. Všechny stavebnice mají velké množství detailů a pohyblivých prvků, na nichž lze stavět jednotlivé scény příběhů.

Aplikace AR funguje poměrně dobře na většině současných telefonů od střední třídy výše. Jen je nutné zajistit dostatečné osvětlení, ideálně v neutrální barvě, protože v konkrétních úkolech hrají barvy poměrně zásadní roli. Pozitivně musíme hodnotit také fakt, že ačkoliv AR je možná největším lákadlem nové řady, stavebnice rozhodně nejsou ošizené. Naopak jsou zpracovány do nejmenších detailů a Lego u nich vsadilo na využití většího množství menších kostek, spíše než na velké díly, což je rozhodně pozitivní přístup.

Ačkoliv je v některých okamžicích vidět, že AR má pořád svá technologická omezení, ukazuje nový počin společnosti Lego, kam se možná bude v budoucnu ubírat část jeho produkce. Nutno dodat, že tento směr má budoucnost.