Foto: se svolením TCL

Nové AR brýle od TCL ukazují, jak těžké je vměstnat technologii do tenkých obrouček

Vyrobit skutečně nositelné brýle pro rozšířenou realitu je velký oříšek. V ideálním případě by totiž měly vypadat jako běžné brýle na předpis. Společnost TCL na veletrhu CES 2023 představila svůj nejnovější produkt, který se sice tímto směrem posouvá, ale zároveň ukazuje, jak obtížný úkol to je.

Společnost TCL popsala své brýle RayNeo X2 jako AR brýle s „jemným a lehkým tělem pro každodenní nošení“, nicméně již na první pohled je jasné, že jejich až komicky přehnaná velikost ukazuje, že TCL raději mělo zvolit jiná slova pro popis.

Brýle, které využívají „průkopnické binokulární plnobarevné displeje MicroLED,“ však prozatím nejsou zaměřeny na běžné spotřebitele. Jedná se totiž o vývojářskou platformu. Konstrukce by se navíc časem měla skutečně ještě zmenšit, jelikož AR technologie se neustále vyvíjí a zdokonaluje.

Novinka běží na platformě Qualcomm Snapdragon XR2, což je stejný čipset, který se nachází v náhlavní soupravě Meta Quest 2 VR. Displeje MicroLED nabízí působivý kontrastní poměr 100 000:1 a dosahují jasu 1 000 nitů, což by mělo pomoci tomu, aby byl obraz čitelný i na ostrém slunci. TCL navíc uvádí, že tyto brýle bude možné opatřit také skly na předpis, což usnadní používání lidem, kteří nosí dioptrické brýle.

Spíše než rozšířené realitě, jako je HoloLens nebo Magic Leap, se brýle TCL podobají brýlím Google Glass. Společnost například uvádí, že její navigační systém GPS využívá simultánní lokalizaci a mapování (SLAM) k překrývání virtuálních pokynů a zároveň dokáže zobrazit památky v okolí. Brýle mohou také zobrazovat vyskakovací okna pro hovory a zprávy nebo překládat konverzace s titulky v reálném čase. Kromě toho umí tiše přehrávat hudbu, takže ji ostatní kolem vás neuslyší. V neposlední řadě mají vestavěnou kameru pro pořizování videí z pohledu první osoby, fotografií a časosběrných snímků.

Zdroj: engadget.com