Nové elektrické a hybridní vozy prodávané v EU musejí z bezpečnostních důvodů vydávat umělé zvuky

Všechny nové elektromobily a hybridní vozy prodávané v zemích EU musejí mít od včerejška nainstalován systém na vydávání umělých výstražných zvuků AVAS( Acoustic Vehicle Alert Systems). Od července roku 2021 pak budou muset mít tento systém veškeré ostatní modely elektromobilů a hybridních vozů. Auta budou muset konkrétně vydávat akustická upozornění při jízdě rychlostí pod 19 km/ha při couvání. Nové opatření EU má zajistit bezpečnost chodcům a cyklistům.

Kvůli absenci spalovacího motoru mohou být elektromobily mnohem tišší než jejich benzínem poháněné protějšky. To však může představovat nebezpečí pro další uživatele silnic, zejména osoby, které jsou nevidomé nebo mají vážné problémy ze zrakem. Ze zprávy, kterou před necelými dvěma lety britskému parlamentu předložila charitativní organizace Guide Dogs, vyplývá, že u elektrických a hybridních vozů je o 40 %vyšší pravděpodobnost, že budou účastníky dopravní nehody, při které se zraní chodec.

Automobilky si budou moci samy rozhodnout, jak jejich AVAS bude znít, nicméně podle legislativy EU by zvuk měl být podobný zvuku tradičního spalovacího motoru a také by neměl být hlučnější.

EU není jediným regulátorem, který takové nařízení zavádí. V USA budou muset rozhodnutím vládní agentury National Highway Traffic Safety Administration vydávat akustická upozornění všechna elektrická a hybridní vozidla do září příštího roku, a to do rychlosti zhruba 30 km/h.

 

Zdroj: theverge.com