Nové emoji švába bylo navrženo na základě příběhu o zániku lidské rasy na následky jaderné apokalypsy
V lednu letošního roku byla představena celá řada nových emoji, která byla přidána do Unicode. O několik měsíců později smajlíci dorazily i do telefonů většiny lidí. Tato série obsahovala řadu neobvyklých obrázků, největší emoce však (trochu překvapivě) nevyvolal muž ve svatebních šatech, ale šváb. Emoji švába se tak stalo pravděpodobně nejdiskutovanějším emoji roku 2020.
Do databáze emoji Unicode může svůj návrh poslat kdokoli. Návrh však musí projít schválením konsorcia, které je tedy potřeba nějakým způsobem přesvědčit o atraktivitě navrhovaného smajlíka a o tom, že jej bude možné používat v různých kontextech. V případě švába jeho autoři Jason Li, Melissa Thermidor a Amanda Hickman vsadili na vtip a téma jaderné války související s vyhlazením lidské rasy.
Za svoji popularitu proto vděčí šváb krátkému příběhu o konci světa, kterým jeho autoři doprovodili svůj návrh: „Přidání emoji švába by prospělo nejen malé skupince emoji brouků, ale také by zajistilo, že pokud švábi v budoucnu přežijí lidi, přinejmenším budou mít vlastní emoji.“ Autoři však připouštějí, že i navzdory všeobecnému názoru švábi nemají moc šancí případné následky jaderné apokalypsy přežít.
Každopádně šváb je podle autorů tohoto návrhu velmi všestranným zvířátkem, které lze použít v mnoha kontextech. Může být použit například jako „vizuální zástupce pro domácí škůdce“, symbolizovat „něco, čeho se nelze zbavit“ nebo třeba právě odkazovat na „tvora, který dokázal přežít nukleární zimu“, která by pravděpodobně následovala po jaderné válce. Pro poslední jmenovaný scénář dokonce existuje navrhovaná sekvence: šváb, symbol radioaktivity a sněhová vločka.
Skutečný příběh, který stojí za symbolem švába, je však podstatně jednodušší. Minulý týden jej na Twitteru zveřejnil jeden z autorů návrhu, Jason Li. Šváb v jeho vzpomínkách reprezentoval jeho dětství v Hongkongu, kde bylo mnoho švábů. Mělo jít tedy o poctu tomuto „roztomilému škůdci z rodného města“.
Pravdou však je, že emoji švába si po zveřejnění žije svým vlastním životem nezávisle na jednom nebo druhém příběhu. Například jen několik měsíců po přidání mezi ostatní emoji, jím začala hongkongská policie označovat prodemokratické demonstranty, čímž se ze švába stal „protivládní mem policejní brutality“. Zdá se proto, že šváb se svého nelichotivého označení jen tak nezbaví. A otázkou je, zda jeho přidání splnilo svůj účel a nestalo se spíše emoji pro vyjadřování nenávisti.
Zdroj: theverge.com