Foto: se svolením Apple

Nové iPhony, hodinky i iPady, Apple novinkami nešetřil

Včerejší večer patřil ve světě technologií společnosti Apple a jejímu představení nové generace mobilních produktů. A řečeno pokerovou terminologií: V této kategorii jsme se dočkali tzv. full house, tedy nových telefonů, tabletů i chytrých hodinek. Začněme u toho nejvěhlasnějšího, tedy u iPhonů.

iPhone 13 a iPhone 13 mini – poctivý základ s dostupnou cenovkou

Stejně jako v loňském roce stojí nová generace iPhonů na modelech iPhone 13 respektive 13 mini. Ty se od sebe liší pouze velikostí. Apple tak zůstává jediným výrobcem, který myslí i na uživatele, kteří mají rádi malé displeje. Varianta mini nabídne úhlopříčku 5,4 placů, základní model potom 6,1 palců. Designový jazyk zůstává stejný jako materiál (hliník a sklo), výřez v displeji (který je menší) a čtvercový modul fotoaparátu. Čočky v něm jsou nyní umístěné diagonálně na úhlopříčce.

Základem výkonu těchto (a všech dalších nových iPhonů) je procesor A15 Bionic přímo z dílny Applu. Ten je vyroben 5nm výrobní technologií a pracuje se šesti jádry. Dvě jsou určená pro výkon a čtyři potom pro chod v úsporném režimu. Vše je doplněno novou čtyřjádrovou grafikou a šestnáctijádrovou neurální jednotkoupodporující funkce umělé inteligence. I základní iPhony nabízí konektivitu 5G.

Displej telefonů tvoří Super Retina XDR displej s vysokou svítivostí 800 a v krátkém čase až 1 200 nity. Displej je krytý tvrzeným sklem Ceramic Shield. Nechybí ani podpora bezdrátového nabíjení.

Fotoaparát nabídne autofokus a hardwarovou stabilizaci. Jak jsme psali výše, tvoří jej dvojice objektivů. Pod tím hlavním je čip s rozlišením 12 Mpx, jednotlivé pixely se navíc zvětšily, takže dokáží zachytit více světla. Druhý fotoaparát s nižší světelností f/2,4 je potom určen k zachycování širokoúhlých snímků.

Ceny těchto telefonů jsou 19 990 Kč a 22 990 Kč v základní verzi se 128 GB pamětí. K dispozici jsou i varianty s 256 a 512 GB. Ty jsou pak o 3 000 Kč resp. 6 000 Kč dražší.

iPhone 13 Pro a Pro Max – vlajkové lodě s vynikajícím displejem

Vyšší kategorii nových iPhonů tvoří dvojice s přízviskem Pro a Pro Max. Od výše zmíněných základních modelů se liší v několika vlastnostech. Tou první je velikost – varianta Pro začíná na úhlopříčce displeje 6,1 palce a varianta Max pak nabídne velký 6,7placový displej. Ten je tvořen vylepšeným panelem Super Retina XDR, jehož hlavní devízou je obnovovací frekvence na škále 10–120 Hz dle aktuálního dění na displeji. Hodnota maximálního dlouhodobého jasu dosahuje 1 000 nitů.

Mírného vylepšení oproti základním modelům se dočkal i procesor. Ten má k dispozici grafickou jednotku s pěti jádry. Meziročně její výkon dle údajů Applu narostl o 50 procent. Prodloužit by se měla i výdrž baterie.

Hlavním lákadlem je podle Applu potom nový fotoaparát. Mezigeneračně jde podle Applu o vůbec největší kvalitativní skok v historii značky. Systém sází na trojici objektivů, z nichž má každý rozlišení 12 Mpx. Hlavní z nich nabídne vysokou světelnost f/1,5 a velkou úhlopříčku jednotlivých obrazových bodů 1,9 μm. Tato kombinace dokáže zachytit oproti svým předchůdcům dvojnásobné množství světla. V horším světle by si měl dobře poradit i ultraširokoúhlý objektiv. Třetí objektiv je potom portrétní/teleobjektiv, ten nabídne ekvivalent ohniska 77mm a nabídne de facto trojnásobný optický zoom.

Zajímavého vylepšení se dočkal makrorežim, který umožňuje ostřit už na vzdálenost 2 cm, a to jak u videí, tak fotografií. Nový formát ProRes určený pro ukládání videa by měl pomoci autorům vytěžit z natáčení maximum, a to včetně možnosti přeostřování v rámci postprocesu.

Ceny těchto modelů začínají na 28 990 Kč u modelu iPhone Pro a 31 990 Kč u iPhonu Pro Max u 128GB verzí. U modelů s 1TB pamětí se pak cena vyšplhala na 44 390 Kč a 47 390 Kč, jedná se tak o nejdražší iPhony v historii.

iPad a iPad mini

Novinky jsme se dočkali i ve světě tabletů. Společnost Apple představila dvě novinky v kategorii základních, cenově dostupných modelů. Základní iPad deváté generace nabídne displej s úhlopříčkou 10,2 place. Jeho hlavním ochranným prvkem je technologie TouchID ukrytá v tlačítku zapínání. Apple se honosí mimo jiné tím, že přístroj je vyroben ze 100procentntních recyklovaných materiálů. V jádru tohoto přístroje je starší procesor A13 Bionic, který by ale měl bez problémů stačit na všechny zadané úkony.

Hlavním lákadlem je dle Applu cena, ta začíná na 9 990 korunách za variantu s 64GB pamětí. Za větší paměť 256 GB si potom zájemce připlatí, tato verze stojí 13 990 Kč.

iPad mini se od svého většího kolegy liší v designu a více připomíná řady iPad Pro nebo iPad Air. Úhlopříčka je oproti předchozí verzi o něco větší a hodnota 8,3 palců nabízí velmi užitečné řešení na půl cesty mezi velkým telefonem a běžným tabletem. Výkon čipsetu narostl podle Applu o 40 procent, a grafický výkon dokonce ještě jednou tolik. Nechybí ani podpora Apple Pencil.

 

Cena nejmenšího aktuálního modelu iPadu začíná na 14 490 Kč za variantu se 64GB pamětí. 256GB verze potom stojí 18 490 Kč.

Apple Watch Series 7

Od svých předchůdců se nová generace chytrých hodinek Apple Watch liší. Nabízí displej rozšířený více k okrajům a displej hodinek se celkově zvětšil. Důležitou hodnotou je zvýšení jasu v režimu Always On, a to o 70 procent.

Větší displej přináší nové možnosti, protože se toho na něj více vejde. Hodinky tak nabídnou mimo jiné možnost práce s plnohodnotnou klávesnicí. To, jak bude užitečná v běžném provozu, ukáže až praxe. Apple slibuje, že usnadní její užití funkcí psaní pomocí jednoho tahu kombinovanou s QuickPath, jež využívá umělou inteligenci k predikci slov. Z funkcí, na které jsou majitelé Apple Watch zvyklí, nechybí automatická detekce pádů nebo jízdy na kole. Nově přibyl také speciální režim pro elektrokola.

I v případě nových hodinek Apple příjemně překvapil cenovkou. Ta se bude pohyboval pod hranicí 9 000 Kč.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.