Nové naslouchátko slibuje blokovat rušivé hlasy čtením mozkových vln nositele

Člověk si toho vlastně ani nevšimne, ale v místnosti plné lidí a hluku jeho mozek využívá pozoruhodnou schopnost efektivně „vypnout“ hlasy všech lidí kromě hlasů těch, se kterými právě mluví. Replikovat tuto schopnost v zařízeních, jako jsou naslouchátka, se dosud ukázalo být velmi těžkým úkolem, nicméně výzkumníci z Kolumbijské univerzity objevili potenciálně převratné řešení, které spočívá v blokování rušivých hlasů čtením mozkových vln uživatele.

Tak jako špičková sluchátka i technologicky nejvyspělejší naslouchátka dokáží omezit zvuky bílého šumu, jako je okolní doprava, aby bylo lépe slyšet osobu, s níž uživatel hovoří. Nicméně v situaci, kdy několik lidí mluví najednou, postrádá technologie v naslouchátkách schopnost zesílit zvuk jednoho hlasu na úkor jiného.

Akademici pod vedením Nimy Mesgaraniho z pracoviště Mortimer B. Zuckerman Mind Brain Behavior Institute Kolumbijské univerzity vyzkoušeli svoje nové řešení na pacientech trpících epilepsií, kteří opakovaně podstoupili operaci mozku. Použitím dat nasbíraných z elektrod implantovaných přímo do mozků dobrovolníků zjistili, že aktivita jejich mozkových vln má tendenci přirozeně odrážet hlasové vzorce určité osoby, na kterou se soustředili a kterou poslouchali, i když o jejich pozornost soupeřily další hlasy.

Výzkumníci konkrétně pracují na novém typu mikrofonu, který používá kombinaci moderních technologií k zesílení zvuku jen jednoho hlasu. S využitím neurálních sítí algoritmy na zpracování řeči nejprve vezmou veškerý hluk, který mikrofon zachytí, a separují jej do proudů jednotlivých hlasů. Tyto proudy se poté porovnají s mozkovými vlnami posluchače a hlas, který se nejblíže shoduje s mozkovou aktivitou, se automaticky zesílí, aby jej posluchač co nejsnadněji rozeznal.

I když výsledky jsou zatím nadějné, nové řešení není bez problémů. V prvé řadě vědci budou muset najít způsob, jak přesně monitorovat mozkové vlny bez nutnosti implantovat elektrody hluboko do mozku uživatele naslouchátka. Za druhé – technologie se zatím zkoušela pouze v relativně tichých indoorových prostředích, skutečná zatěžkávací zkouška přijde až s venkovním testováním, kde dramaticky narůstá okolní hluk a množství rušivých podnětů. Může tak trvat i několik let, než se dočkáme prvních funkčních prototypů naslouchátek s touto technologií.

 

Zdroj: gizmodo.com