Nově představený kosmické lasery pomůžou při hledání stop gravitačních vln

O gravitačních vlnách víme poměrně dlouho, avšak jejich zkoumání není vůbec snadné. Pro jejich výzkum a pouhé zaznamenání je potřeba počkat na extrémní kosmické události, jako jsou kolize černých děr a nutnost používat velké pozemní lasery, kterými jsou vybaveny zařízení LIGO v USA nebo výzkumný komplex Virgo facility v Itálii.

Tyto technologie by v budoucnu měl nahradit systém sofistikovaných laserů, který bude obíhat kolem Slunce a měl by astronomům poskytnout zcela nový pohled na fenomén gravitačních vln. Tento systém by měl vzniknout v rámci projektu LISA, tedy Laser Interferometer Space Antenna na němž se podílí Evropská vesmírná agentura a NASA.

Cílem projektu je, vypustit tři speciální kosmické stanice vybavené lasery, které by byly uspořádány ve formaci rovnostranného trojúhelníku se stranou (vzdáleností mezi loděmi) 2,5 milionů kilometrů. Lasery by mířili na sebe vzájemně a v případě změny dráhy paprsku nebo zaznamenání jiných anomálií bude pravděpodobné, že právě došlo k zachycení gravitační vlny.

Země je podle odborníků na podobný průzkum příliš „kontaminovaná“ různými signály a vlněními, navíc v jejím prostoru není reálně vytvořit dostatečně dlouhý laserový paprsek. Vesmír je oproti tomu poměrně klidný.

Vesmírné lasery bude nesmírně náročné zkonstruovat, protože musí být neuvěřitelně přesné, spolehlivé a musí zvládnout poměrně nepřátelské prostředí otevřeného vesmíru.

Zdroj: cnet.com