Nové snímky z Webbova teleskopu potvrzují dříve kontroverzní teorii o tom, jak vznikají planety
NASA tvrdí, že se jí podařilo pomocí teleskopu Jamese Webba pořídit snímky disků, v nichž se kolem dávných hvězd tvoří planety. Její zjištění přitom zpochybňují teoretické modely vzniku planet. Snímky podporují dřívější zjištění Hubbleova teleskopu, která se až dosud nepodařilo potvrdit.
Nové vysoce detailní snímky byly pořízeny z Malého Magellanova oblaku, trpasličí galaxie sousedící s naší domovskou Mléčnou dráhou. Webbův teleskop se konkrétně zaměřil na kupu nazvanou NGC 346, která podle NASA velmi dobře ilustruje podmínky v nejranějším vesmíru a která zároveň postrádá těžší prvky, jež jsou běžně spojovány se vznikem planet. Teleskop byl schopen zachytit světelné spektrum, které naznačuje, že protoplanetární disky se kolem těchto hvězd stále drží, což je v rozporu s dřívějšími očekáváními, že se za několik milionů let vzdálí.
„Pozorování NGC 346 z poloviny roku 2000 odhalila mnoho hvězd starých asi 20 až 30 milionů let, které zřejmě stále mají disky, v nichž se tvoří planety,“ píše NASA. Bez podrobnějších důkazů byla tato myšlenka kontroverzní. Webbův teleskop dokázal tyto detaily doplnit a naznačil, že disky v sousedních galaxiích mají mnohem delší dobu na shromáždění prachu a plynu, který tvoří základ pro nové planety.
Zdroj: engadget.com